Rozliczenie PIT. Co zrobić, by szybciej otrzymać zwrot podatku?

Od 15 lutego będzie można składać roczne deklaracje PIT za 2024 rok. Jeżeli z zeznania podatkowego wynika nadpłata, należy nam się jej zwrot. Co zrobić, by szybciej trafił na nasze konto? Można go otrzymać nawet w ciągu kilku dni.

Publikacja: 19.01.2025 09:12

Dzięki temu zwrot podatku szybciej trafi na konto. Trzeba spełnić te warunki

Dzięki temu zwrot podatku szybciej trafi na konto. Trzeba spełnić te warunki

Foto: Adobe Stock

Czas na złożenie zeznania podatkowego za 2024 rok mamy do 30 kwietnia 2025 roku. Nie warto z tym jednak zwlekać. Im szybciej rozliczymy się z urzędem skarbowym, tym szybciej otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.

Ile czasu ma urząd skarbowy na zwrot podatku?

Na to, jak szybko możemy otrzymać zwrot podatku, wpływ ma sposób i czas, w którym złożymy roczne zeznanie podatkowe. Urząd skarbowy ma określone maksymalne terminy, w których powinien przelać nadpłatę na nasze konto. Jeżeli składamy deklarację w formie papierowej w urzędzie, musimy się liczyć z możliwością oczekiwania na zwrot podatku nawet do 3 miesięcy.

Znacznie szybciej otrzymamy nadpłacony podatek dochodowy składając zeznanie w formie elektronicznej za pośrednictwem usługi Twój e-PIT lub przez e-Deklaracje. Urząd skarbowy ma wtedy 45 dni od złożenia zeznania na dokonanie zwrotu podatku. W jeszcze korzystniejszej sytuacji są posiadacze Karty Dużej Rodziny. Jeśli złożą zeznanie drogą elektroniczną, mogą skorzystać z przyspieszonego zwrotu nadpłaty. Otrzymają go w ciągu 30 dni.

Jak przyspieszyć zwrot podatku?

Złożenie zeznania podatkowego drogą elektroniczną jest więc jednym ze sposobów na przyspieszenie zwrotu podatku. Trzeba pamiętać również o tym, że im wcześniej prześlemy nasz e-PIT, tym szybciej urząd skarbowy go rozliczy i dokona przelewu.

Zwrot podatku może trafić na nasze konto już w ciagu kilku dni. Jest to możliwe dzięki działającej od kilku lat automatyzacji zwrotów. Jak informuje Krajowa Administracja Skarbowa, system Auto Zwrot obejmuje zwroty nadpłat PIT-37 do kwoty 5 tys. zł z zeznań złożonych przez usługę Twój e-PIT.

Błędy w zeznaniach mogą opóźnić zwrot podatku

Kolejną kwestią, która może wpłynąć na termin otrzymania zwrotu podatku, jest właściwe wypełnienie deklaracji. Jeśli zależy nam na tym, by szybko odzyskać nadpłatę, trzeba przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy w deklaracji widnieje właściwy numer naszego konta. Jeżeli numer rachunku bankowego wskazany we wcześniejszych deklaracjach zmienił się, należy go uaktualnić. Można to zrobić w składanym zeznaniu rocznym lub za pomocą zgłoszenia aktualizacyjnego w urzędzie skarbowym.

Przed złożeniem zeznania trzeba również dokładnie sprawdzić poprawność pozostałych danych w deklaracji. Jeżeli korzystamy z systemu Twój e-PIT większość danych jest już wprowadzonych. Przed przesłaniem zeznania należy jednak je zweryfikować i w razie potrzeby zmienić lub uzupełnić.

Jak sprawdzić status zwrotu nadpłaty?

Status zwrotu nadpłaty można sprawdzić logujące się do e-Urzędu Skarbowego. W tym celu należy skorzystać z usługi "Zwroty podatków". Znajdziemy tam informację, na jakim etapie jest zwrot, datę dokonania zwrotu lub informację o zaliczeniu nadpłaty na inne zobowiązania podatkowe.

Czas na złożenie zeznania podatkowego za 2024 rok mamy do 30 kwietnia 2025 roku. Nie warto z tym jednak zwlekać. Im szybciej rozliczymy się z urzędem skarbowym, tym szybciej otrzymamy zwrot nadpłaconego podatku dochodowego.

Ile czasu ma urząd skarbowy na zwrot podatku?

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo w Polsce
Kolejne ograniczenia dla palaczy w Polsce. Andrzej Duda podpisał ustawę
Materiał Promocyjny
Rośnie znaczenie magazynów energii dla systemu energetycznego i bezpieczeństwa kraju
Zawody prawnicze
Drugi dzień egzaminów zawodowych. Zachowek u radców, umowa przyrzeczona u adwokatów
Praca, Emerytury i renty
Czy można otrzymać dwie 13. emerytury? ZUS stawia sprawę jasno
Praca, Emerytury i renty
Zmiany w terminach wypłat 800 plus. Harmonogram przelewów w kwietniu 2025
Materiał Partnera
Kroki praktycznego wdrożenia i operowania projektem OZE w wymiarze lokalnym
Nieruchomości
Łóżka, woda i konserwy w każdym schronie. Oto obowiązki właścicieli i zarządców
Materiał Promocyjny
Jak znaleźć nieruchomość w Warszawie i czy warto inwestować?