Reklama
Rozwiń

Jak hartował się sojusz Hitlera ze Stalinem

Nawet gdyby Zachód był lepiej przygotowany do wojny, trudno byłoby w 1939 roku storpedować sojusz Berlin–Moskwa oparty na głębokiej zbieżności interesów strategicznych.

Aktualizacja: 30.08.2015 19:59 Publikacja: 28.08.2015 02:00

Wiaczesław Mołotow, szef sowieckiej dyplomacji (pierwszy z lewej), w przyjacielskiej pogawędce m.in.

Wiaczesław Mołotow, szef sowieckiej dyplomacji (pierwszy z lewej), w przyjacielskiej pogawędce m.in. z Joachimem von Ribbentropem i Heinrichem Himmlerem w przytulnych salach berlińskiego Kaiserhofu. Listopad 1940 r.

Foto: MP/Portfolio/Leemage/AFP

Okładka najnowszej książki Rogera Moorhouse'a utrzymana jest w jasnej czerwieni, kolorze flag hitlerowskich Niemiec i Związku Sowieckiego. Na jednolitym, czerwonym tle wpisano czarną swastykę oraz żółte sierp z młotem, symbole dwóch totalitarnych imperiów. Trudno o lepszą ilustrację dla książki, której podtytuł brzmi „Hitlera układ ze Stalinem 1939-41". To pozycja ważna, bo niewiele na półkach księgarskich Zachodu można znaleźć pozycji traktujących o wstydliwym dla miłośników „wujka Joe" Stalina epizodzie historii.

O treści wydanej właśnie w Polsce książki najlepiej mówią tytuły rozdziałów: „Diabelski wywar", „Zjednoczeni poprzez krew", „Jazda na nazistowskim tygrysie" czy „Nie ma honoru wśród złodziei". Autor, brytyjski historyk, znany w Polsce choćby z napisanej wspólnie z Normanem Davisem książki „Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego" o historii Wrocławia, podjął się opisu blisko dwóch lat sowiecko-niemieckiej współpracy na podstawie dokumentów, opracowań i wspomnień. Historii, która, jak pisze Moorhouse, „nadal nie stała się częścią wspólnej narracji Zachodu o drugiej wojnie światowej, z wyjątkiem może Polski i państw bałtyckich".

Pozostało jeszcze 93% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Plus Minus
Chaos we Francji rozleje się na Europę
Plus Minus
Podcast „Posłuchaj Plus Minus”: Przereklamowany internet
Plus Minus
Gość „Plusa Minusa” poleca. Joanna Opiat-Bojarska: Od razu wiedziałam, kto jest zabójcą
Plus Minus
„28 lat później”: Memento mori nakręcone telefonem
Plus Minus
„Sama w Tokio”: Znaleźć samą siebie