Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 30.08.2015 19:59 Publikacja: 28.08.2015 02:00
Wiaczesław Mołotow, szef sowieckiej dyplomacji (pierwszy z lewej), w przyjacielskiej pogawędce m.in. z Joachimem von Ribbentropem i Heinrichem Himmlerem w przytulnych salach berlińskiego Kaiserhofu. Listopad 1940 r.
Foto: MP/Portfolio/Leemage/AFP
Okładka najnowszej książki Rogera Moorhouse'a utrzymana jest w jasnej czerwieni, kolorze flag hitlerowskich Niemiec i Związku Sowieckiego. Na jednolitym, czerwonym tle wpisano czarną swastykę oraz żółte sierp z młotem, symbole dwóch totalitarnych imperiów. Trudno o lepszą ilustrację dla książki, której podtytuł brzmi „Hitlera układ ze Stalinem 1939-41". To pozycja ważna, bo niewiele na półkach księgarskich Zachodu można znaleźć pozycji traktujących o wstydliwym dla miłośników „wujka Joe" Stalina epizodzie historii.
O treści wydanej właśnie w Polsce książki najlepiej mówią tytuły rozdziałów: „Diabelski wywar", „Zjednoczeni poprzez krew", „Jazda na nazistowskim tygrysie" czy „Nie ma honoru wśród złodziei". Autor, brytyjski historyk, znany w Polsce choćby z napisanej wspólnie z Normanem Davisem książki „Mikrokosmos. Portret miasta środkowoeuropejskiego" o historii Wrocławia, podjął się opisu blisko dwóch lat sowiecko-niemieckiej współpracy na podstawie dokumentów, opracowań i wspomnień. Historii, która, jak pisze Moorhouse, „nadal nie stała się częścią wspólnej narracji Zachodu o drugiej wojnie światowej, z wyjątkiem może Polski i państw bałtyckich".
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Polityka nad Sekwaną to dziś pole eksperymentów, w tym wciągania do władzy partii dotąd izolowanych. Efekt – woj...
W dzisiejszym odcinku podcastu „Posłuchaj Plus Minus” Daria Chibner rozmawia z Konstantym Pilawą z Klubu Jagiell...
Urzeka mnie głębia głosu Dave’a Gahana z zespołu Depeche Mode oraz ładunek emocjonalny ukryty między jego słowam...
„28 lat później” to zwieńczenie trylogii grozy, a zarazem początek nowej serii o wirusie agresji. A przy okazji...
„Sama w Tokio” Marie Machytkovej to książka, która jest podróżą. Wciągającym odkrywaniem świata bohaterki, ale i...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas