Jeremi Zaborowski

Henry Kissinger wraca w wielkim stylu

Zwycięstwo Donalda Trumpa to wstrząs dla politycznego Waszyngtonu i zwycięstwo Ameryki B nad tradycyjnymi elitami. A w polityce zagranicznej oznacza wielki powrót postaci symbolu amerykańskiej dyplomacji: Henry'ego Kissingera.

Portret Walta Disneya, twardego antykomunisty oraz ojca Myszki Miki i Kaczora Donalda

Dla lewackich krytyków współczesności Walt Disney był faszystą, antysemitą, bigotem i męskim szowinistą. W odległych zakątkach internetu pojawiają się sugestie, że musiał być pedofilem. Do ataków na niego przyczynił się zapewne fakt, że twórca Myszki Miki był twardym antykomunistą.

Stephen Bannon: Strateg dobrej zmiany

Stephen Bannon, szef zwycięskiej kampanii Donalda Trumpa, to czołowy czarny charakter liberalnych elit USA. Był już oskarżany o nazizm, antysemityzm, wrogość wobec czarnych i kobiet. Jego nominacja na głównego stratega prezydenta elekta może zwiastować radykalny zwrot w polityce Waszyngtonu.

Wybory w USA: Kto poparł Donalda Trumpa?

Wygląda na to, że ludzie z klasy średniej, przynajmniej na dziś, znaleźli w Trumpie lidera, który obiecał im, że będą żyć lepiej. Ale o „dobrą zmianę" może być trudno, gdyż klasa średnia w Ameryce – dawniej raju egalitarystów – zaczyna się gwałtownie rozjeżdżać.

Wybory w USA: Gdyby Donald nie był Trumpem

Donald Trump, ekscentryczny miliarder z branży deweloperskiej, został 45. prezydentem USA. Od tego wyniku zależały też dalsze losy populistycznej rewolty, na której czele stanął.

Jeremi Zaborowski z Chicago: Żydzi, filmowcy i reptilianie

Ameryka żyje teoriami spiskowymi tym chętniej, im bardziej czuje się rozczarowana swoimi elitami. Czy tylko Ameryka?

Clint Eastwood wsparł miliardera Donalda Trumpa w kampanii wyborczej

Inspektor Callahan wygląda nieco groteskowo, podrywając teatralnie broń po każdym wystrzale do próbującego uniknąć sprawiedliwości złoczyńcy, jednak ta postać dała Clintowi Eastwoodowi status gwiazdy, czyniąc go symbolem prawdziwej męskości.

Stany, nieszczęśliwa miłość Polaków

Ameryka w polskiej wyobraźni zajmuje miejsce szczególne: coś pomiędzy ziemią upragnioną a niespełnioną, młodzieńczą miłością.

Toaletowa wojna Baracka Obamy

W Ameryce trwa nowa wojna światopoglądowa. Rozpoczęła się od okólnika wydanego przez administrację Obamy, który nakazuje zapewnienie transseksualnym uczniom swobody wyboru toalety najlepiej odpowiadającej ich tożsamości płciowej.

Jak Ameryka zdobywa przyjaciół

Nikt inny tak jak USA nie potrafi wykorzystywać siły oddziaływania mitu i legendy własnego kraju. Ale także nikt inny tak łatwo i tak szybko nie umie tego skarbu roztrwonić.