Złote spadochrony, czyli pakiety świadczeń dla menedżerów na zakończenie stosunku pracy

Pakiety świadczeń - korzyści tzw. złote spadochrony (ang. golden parachute) oferowane wyższej kadrze kierowniczej w związku z zakończeniem stosunku pracy pojawiły się w ostatnich latach również w w Polsce. Obecnie przyjmując formę odprawy, stały się obiektem wzmożonej kontroli, a nad racjonalnością ich stosowania debatują różne grupy interesu.

Publikacja: 29.09.2017 07:00

Złote spadochrony, czyli pakiety świadczeń dla menedżerów na zakończenie stosunku pracy

Foto: 123RF

Złoty spadochron to praktykowany od lat w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych Ameryki, zwyczaj przyznawania wyższej kadrze kierowniczej - w szczególności menedżerom najwyższego szczebla - świadczeń finansowych w formie odprawy pieniężnej lub instrumentów finansowych, a także w formie ekskluzywnych benefitów, w przypadku zakończenia stosunku pracy z powodu przejęcia spółki przez inną spółkę, w drodze połączenia lub przejęcia. W związku z tym, firma dokonująca przejęcia musi liczyć się z tym, że rozwiązując umowy z członkami zarządu spółki przejmowanej, czy menedżerami o wysokich kwalifikacjach będzie zobowiązana do wypłaty im znaczących odpraw. Odprawy te, zapewniają zwalnianej kadrze lukratywne korzyści, gdyż zazwyczaj ich wartość przekracza kilkukrotnie roczny dochód, osiągany z pełnionej w spółce funkcji. Z drugiej strony pełnią one także funkcję ochronną stanowiąc swoistą barierę finansową chroniącą firmę bowiem, w sytuacji wrogiego przejęcia, podmiot przejmujący, który chce zmienić kadrę zarządzającą, musi się liczyć z dużym obciążeniem finansowym.

Zmiany w spółce

Odmienną sytuacją jest zaś przypadek, gdy następują zmiany osobowe w spółce. Taka sytuacja z coraz większą częstotliwością spotykana jest obecnie w Polsce i ma zastosowanie w szczególności do członków zarządu spółek. Niemniej warto zaznaczyć, że praktykowane w Polsce odprawy – w żadnej mierze nie ustępujące sumom oferowanym w krajach zachodnich – mają na celu złagodzenie skutków utarty pracy czy funkcji, spowodowanych zmianami osobowymi, nie zaś uchronienie spółki przed jej wrogim przejęciem.

Najczęściej są to pieniądze

Świadczenia przybierają różne formy, lecz najczęściej spotykaną są właśnie odprawy lub odszkodowania wypłacane w formie pieniężnej. Można również wyodrębnić prawo wykupu akcji spółki, świadczenia mieszane czy inne świadczenia, przybierające formę najwłaściwszą dla zainteresowanego, a także rozbudowane programy outplacementowe.

Pytanie to stawiane jest od lat szczególnie w krajach, gdzie tego typu świadczenia nie są nowością. Co ciekawe, ostatnio także w Polsce coraz częściej pojawiają się wątpliwości w tym zakresie. Rozwiązanie to, mimo pewnych zalet, posiada również wady a przez swój charakter budzi liczne kontrowersje, posiadając rzesze zwolenników jak i przeciwników.

Mniejsza opłacalność wrogiego przejęcia

Po pierwsze, biorąc pod uwagę tradycyjną funkcję zastosowania złotego spadochronu, czyli dążenie do obniżenia atrakcyjności inwestycyjnej spółki, a co za tym idzie zmniejszenia ryzyka wrogiego przejęcia, stwierdzić należy, że takie postępowanie może przynieść pożądane efekty. Konieczność wypłaty znacznych sum odpraw, generuje koszty, które zmniejszą opłacalność i rentowność przeprowadzania operacji przejęcia przez inną spółkę. Nie jest to jednak argument, który w dzisiejszych realiach ekonomicznych ma mocne przełożenie na rzeczywistość. Przejęcia spółek są działaniami tak dobrze skoordynowanymi i przygotowanymi, że można mieć wręcz pewność, iż spółka przejmująca przeprowadziła wszelkie niezbędne kalkulacje w zakresie finansowych zobowiązań, związanych z przejęciem i tym bardziej mało prawdopodobne wydaje się, że obowiązek wypłaty sum o znacznej wysokości, zniechęci czy wręcz odstraszy spółkę od przeprowadzenia planowanej operacji przejęcia.

Obniżenie ryzyka konfliktu interesów

Kolejnym argumentem przemawiającym za stosowaniem gratyfikacji w formie złotych spadochronów, jest obniżenie ryzyka wystąpienia konfliktu interesów. Komentatorzy tego zjawiska przywołują przypadki, gdy to menedżerowie spółki przejmowanej podczas fuzji, w obawie przed utartą pracy podejmowali niekorzystne decyzje dotyczące zarządzanej spółki. Zagwarantowanie wypłaty odpowiednio wysokiej sumy odprawy, ma spowodować, że potencjalne działania zmierzające do wywołania niekorzystnych skutków dla spółki przejmowanej, a w związku z tym także niekorzystnych dla procesu przejęcia, nie będą miały miejsca lub choćby ryzyko ich wystąpienia, zostanie skutecznie zminimalizowane. Mając na względzie także aspekt skutecznych działań rekrutacyjnych, a także aspekt psychologiczny, zaletą stosowania złotych spadochronów może być przyciągnięcie do firmy wysoko wykwalifikowanych pracowników, dla których oferta wysokich wypłat znacząco zwiększa atrakcyjność i stabilność zatrudnienia, przez co firma ma szanse zatrudnić najlepszych kandydatów.

Jeśli chodzi zaś o wady stosowania tych świadczeń, to należy przytoczyć koronny argument przeciwników stosowania złotych spadochronów, a mianowicie znaczne obciążenie finansowe spółki. Wysokości świadczeń oferowanych z powodu zakończenia stosunku pracy, zdecydowanie przewyższają roczne wynagrodzenie menadżerów. Bardzo często są to kwoty nieadekwatne do pracy i wartości tej pracy, jaką na rzecz spółki wypłacającej świadczenia, wykonywali menedżerowie w trakcie trwania stosunku pracy. Z uwagi nato, że konstrukcje umów o charakterze złotego spadochronu zazwyczaj zapewniają świadczenia wyłącznie osobom zwolnionym po zmianie kontroli w spółce, krytycy twierdzą, że tylko nieefektywni lub niezdyscyplinowani menedżerowie, których przejmująca spółka odrzuciła po pomyślnym przejęciu, otrzymają złote spadochrony.

Dysproporcje odszkodowań

Nie można pominąć także aspektów społecznych złotych spadochronów. Coraz częściej wysokie odszkodowania dla menedżerów budzą istotny sprzeciw pracowników i związków zawodowych. Pracownicy odbierają wysokie sumy odszkodowań jako coś oderwanego od realiów społeczno – ekonomicznych i wskazują na ogromną dysproporcję między nimi, a wynagrodzeniami „zwykłych" pracowników.

Kolejny aspekt to niekorzystny podział pomiędzy wiele podmiotów, kapitału spółki, poprzez oferowanie w ramach złotego spadochronu prawa wykupu akcji spółki oraz związane z tym problemy organizacyjne jej funkcjonowania. Współcześnie - również nie bez znaczenia – pojawiają się wątpliwości w kwestiach skuteczności ochrony spółki przed wrogimi przejęciami, poprzez stosowanie złotych spadochronów. Świadczenia te w indywidualnych przypadkach, zdają się przybierać sumy znacznie przekraczające możliwości finansowe spółki, jak i nie znajdują oparcia w zasadach współżycia społecznego. Niemniej, biorąc pod uwagę całość kosztów związanych z procesem przejęcia jakie musi ponieść spółka przejmująca, koszty świadczeń przybierające kształt złotych spadochronów stanowią niewielki ich procent. Nie są to zatem koszty, których spółka przejmująca nie jest w stanie ponieść, dlatego też skuteczność tego rodzaju ochrony stawia się obecnie pod znakiem zapytania.

Podobne świadczenia

Polskie realia – choć mogło wydawać się, że w znacznej mierze odbiegające od zagranicznych – także przewidują w praktyce świadczenia na kształt złotych spadochronów. Przybierają one różne formy, lecz najczęściej są to odprawy w formie pieniężnej, które wypłacane są prezesom i członkom zarządów.

Spółki z kapitałem prywatnym, dowolnie kształtują wysokości odpraw, regulując je zazwyczaj w formie oddzielnych kontraktów na wypadek zwolnienia czy odwołania z funkcji.

Górne limity

W przypadku rozwiązania umów o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników – menedżerów, wysokość odprawy określają przepisy ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników (t.j. DzU z 2016 r. poz. 1474)., jednocześnie ograniczając maksymalną jej wysokość do kwoty 15-krotnego minimalnego wynagrodzenia za pracę obowiązującego w dniu rozwiązania stosunku pracy. Oczywiście strony stosunku pracy mogą, w drodze porozumienia, określić kwoty odpraw wyższe niż wynikające z przepisów wspomnianej ustawy. Spółki z kapitałem państwowym muszą już jednak liczyć się z regulacjami ustawy o wynagradzaniu osób kierujących niektórymi podmiotami prawnymi (t.j. DzU z 2017 r. poz. 1222), gdzie uregulowano kwestię wysokości odpraw. Ustawa wskazuje maksymalną wysokość odprawy, niezależnie od rodzaju umowy (umowa o pracę, umowa cywilnoprawna) i jest to odprawa w wysokości nie wyższej niż trzykrotność wynagrodzenia miesięcznego pod warunkiem, że odwołanie ze stanowiska lub rozwiązanie umowy o pracę albo umowy cywilnoprawnej nastąpiło z innych przyczyn niż naruszenie podstawowych obowiązków ze stosunku zatrudnienia.

Co więcej, 1 stycznia 2016 r. weszła w życie zmiana ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, gdzie wyjątkowo wysokie odprawy oraz odszkodowania dla prezesów spółek Skarbu Państwa zostały opodatkowane wysoką stawką. Zmiana ta miała na celu odejście od wypłacania odpraw w wysokości znacznie przekraczającej ustawowe regulacje. Doprowadziło to do tego, że odprawa w części przekraczającej trzykrotność miesięcznego wynagrodzenia otrzymanego przez menedżera z tytułu umowy o pracę, której przedmiotem są czynności związane z zarządzaniem, lub umowy o świadczenie usług zarządzania wiążącej menedżera ze spółką, opodatkowana jest w wysokości 70 proc. należnej odprawy.

Także na niższych szczeblach hierarchii

Coraz częściej także można spotkać złote świadczenia na niższych szczeblach hierarchii w spółkach. Chcąc zwiększyć atrakcyjność wynagrodzeń spółki proponują tzw. złoty uścisk dłoni (ang. golden handshake). Świadczenie to, również przybiera formę odprawy jednak celem złotego uścisku dłoni jest nakłonienie pracownika do odejścia z firmy lub przejścia na emeryturę i w pewnym zakresie niweluje ono także ryzyko związane z koniecznością znalezienia nowej pracy.

Analogicznym świadczeniem do złotego spadochronu są tzw. srebrne spadochrony (ang. silver parachute). Charakter świadczeń zbliżony jest do złotych (są to głównie odprawy, osiągające znacznie mniejsze wartości), a przeznaczone są one dla szerszej grupy pracowników, głównie menedżerów średniego szczebla.

Zdaniem autorki

Anna Sojat, prawnik w Kancelarii Prawnej Schampera, Dubis, Zając i Wspólnicy

Jak pokazują aktualne statystyki, coraz więcej firm odchodzi od stosowania złotych spadochronów w formie odprawy. Popularne stają się rozbudowane programy outplacementowe opłacone przez pracodawcę. Obejmują one swym zakresem doradztwo zawodowe, aktywne poszukiwanie ofert pracy oraz rozwój umiejętności pozwalających na skuteczne znalezienie nowej pracy. By stwierdzić, że nowe rozwiązania przyjmą się także wśród zwalnianych menedżerów wysokiego szczebla trzeba jeszcze poczekać. Jednak sam fakt, że programy te zyskują na znaczeniu, wskazuje na świadomość pracodawców nie tylko w sferze ekonomicznej, ale również komunikacyjnej i wizerunkowej.

Złoty spadochron to praktykowany od lat w Wielkiej Brytanii oraz Stanach Zjednoczonych Ameryki, zwyczaj przyznawania wyższej kadrze kierowniczej - w szczególności menedżerom najwyższego szczebla - świadczeń finansowych w formie odprawy pieniężnej lub instrumentów finansowych, a także w formie ekskluzywnych benefitów, w przypadku zakończenia stosunku pracy z powodu przejęcia spółki przez inną spółkę, w drodze połączenia lub przejęcia. W związku z tym, firma dokonująca przejęcia musi liczyć się z tym, że rozwiązując umowy z członkami zarządu spółki przejmowanej, czy menedżerami o wysokich kwalifikacjach będzie zobowiązana do wypłaty im znaczących odpraw. Odprawy te, zapewniają zwalnianej kadrze lukratywne korzyści, gdyż zazwyczaj ich wartość przekracza kilkukrotnie roczny dochód, osiągany z pełnionej w spółce funkcji. Z drugiej strony pełnią one także funkcję ochronną stanowiąc swoistą barierę finansową chroniącą firmę bowiem, w sytuacji wrogiego przejęcia, podmiot przejmujący, który chce zmienić kadrę zarządzającą, musi się liczyć z dużym obciążeniem finansowym.

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konsumenci
Sąd Najwyższy orzekł w sprawie frankowiczów. Eksperci komentują
Prawo dla Ciebie
TSUE nakłada karę na Polskę. Nie pomogły argumenty o uchodźcach z Ukrainy
Praca, Emerytury i renty
Niepokojące zjawisko w Polsce: renciści coraz młodsi
Prawo karne
CBA zatrzymało znanego adwokata. Za rządów PiS reprezentował Polskę
Aplikacje i egzaminy
Postulski: Nigdy nie zrezygnowałem z bycia dyrektorem KSSiP