Neymar chce strzelać dla prezydenta

Gwiazdor reprezentacji Brazylii wspiera ubiegającego się o reelekcję Jaira Bolsonaro. Kontrkandydat Luiz Inacio Lula da Silva twierdzi, że to z powodu umorzonych zaległości podatkowych.

Publikacja: 30.10.2022 13:32

Neymar chce strzelać dla prezydenta

Foto: AFP

W drugiej turze wyborów prezydenckich mierzą się obecny prezydent Jair Bolsonaro i Lula da Silva, który piastował najwyższy urząd w Brazylii w latach 2003-2020. Jednym z najgłośniejszych wydarzeń na finiszu kampanii było poparcie, jakiego Bolsonaro udzielił Neymar. Grający obecnie w PSG zawodnik wyraził je przed pierwszą turą głosowania na początku października, kiedy wydawało się, że lewicowy kandydat Lula da Silva może zostać wybrany już wtedy.

Wtedy Neymar umieścił w mediach społecznościowych krótkie nagranie, na którym wprost zachęca do głosowania na Jaira Bolsonaro, uważanego za kandydata "skrajnie prawicowego". Na gwiazdora reprezentacji Brazylii spadła fala krytyki, więc odpowiedział oburzonym jego występem, że mają usta pełne słów o demokracji, ale krytykują tych, którzy mają inne zdanie.

Czytaj więcej

Neymar murem za Bolsonaro, a w tle podatki

Inaczej na słowa Neymo zareagował Lula da Silva. Jego zdaniem piłkarz odwdzięcza się urzędującemu prezydentowi za pomoc przy umorzeniu zaległości podatkowych, które miały wynosić 35 mln euro. Zdaniem kandydata to właśnie dzięki interwencji Bolsonaro Neymar musiał zwrócić brazylijskiemu fiskusowi tylko niewielką część spornej kwoty. Lula da Silva wskazuje też, że piłkarz ma podobne problemy w Hiszpanii, gdzie grał poprzednio dla FC Barcelony.

Neymar nie zaniechał wsparcia dla urzędującego prezydenta i niedługo przed drugą turą powiedział, że zadedykuje Bolsonaro pierwszego gola, którego strzeli na mundialu w Katarze.

Co ciekawe, Neymar nie jest jedynym przedstawicielem futbolu, wspierającym urzędującego prezydenta. Podobnie wypowiedział się były gwiazdor Canarinhos Ronaldinho. Tutaj z kolei, Lula da Silva twierdzi, że jest to spłacanie długu za pomoc w wyjściu z paragwajskiego więzienia (były piłkarz i jego brat trafili tam w 2020 r. za posługiwanie się nielegalnymi dokumentami). Bolsonaro skontaktował się z władzami Paragwaju, piłkarz i jego brat opuścili zakład karny, a prezydent umieścił akta sprawy w zastrzeżonym archiwum, tak że mogą ujrzeć światło dzienne dopiero po stu latach. Lula da Silva zapowiada odtajnienie tych dokumentów (oraz ponad 60 innych spraw) po objęciu urzędu.

Być może Ronaldinho spłaca dług, ale warto pamiętać, że już wcześniej wspierał urzędującą głowę państwa - w 2019 r. został ambasadorem ds. turystyki w gabinecie Bolsonaro. Do Ronaldinho i Neymara dołączyli też inni byli piłkarze m.in. Rivaldo i Julio Cesar. W tym przypadku nie słychać o oskarżeniach ze strony Luli da Silvy.

Piłka nożna
Zagraniczne media o Szymonie Marciniaku: przeprosił i dostał zielone światło
Materiał Promocyjny
Gdy zapadną egipskie ciemności
Piłka nożna
Szymon Marciniak będzie sędzią finału Ligi Mistrzów
Piłka nożna
Szymon Marciniak na konferencji organizowanej przez Mentzena. Komunikat PZPN, komentarz premiera
Piłka nożna
Oficjalnie: Lionel Messi odchodzi z PSG
Piłka nożna
Liga Europy dla Sevilli, pierwszy przegrany finał Mourinho
Piłka nożna
Mistrzostwa Europy do lat 17. To dopiero początek