Jair Bolsonaro spędził dwie noce w ambasadzie Węgier. Dlaczego?

Były prezydent Brazylii, Jair Bolsonaro, między 12 a 14 lutego spędził dwie noce w ambasadzie Węgier w Brasilii, kilka dni po tym, gdy federalna policja zatrzymała jego paszport i aresztowała dwóch współpracowników w związku z oskarżeniami o planowanie zamachu stanu.

Publikacja: 26.03.2024 06:03

Jair Bolsonaro

Jair Bolsonaro

Foto: AFP

Pobyt Bolsonaro w ambasadzie Węgier, o którym jako pierwszy pisał „New York Times”, potwierdził prawnik Bolsonaro.

Prawnik Jaira Bolsonaro wyjaśnia dlaczego były prezydent nocował w ambasadzie Węgier

Cała historia wzbudza w Brazylii pytania o plany Bolsonaro, który jest objęty licznymi śledztwami w sprawach kryminalnych, a wiele osób z kręgu jego bliskich współpracowników siedzi już w aresztach. Brazylijska policja nie mogłaby aresztować Bolsonaro w czasie, gdy ten znajdowałby się na terenie ambasady innego państwa.

Prawnik Bolsonaro, Fabio Wajngarten, we wpisie w mediach społecznościowych potwierdził, że były prezydent spędził dwie noce w węgierskiej ambasadzie "aby podtrzymać kontakty z władzami przyjaznego państwa".

Czytaj więcej

Policja zabrała paszport byłemu prezydentowi Brazylii. „Planował zamach stanu”

„Wszelka inna interpretacja, która wykracza poza przekazaną tu informację, jest fikcją, niezwiązaną z rzeczywistością i faktami” - dodał Wajngarten.

W poniedziałek wieczorem MSZ Brazylii wezwał ambasadora Węgier w tym kraju, aby ten wyjaśnił powody pobytu Bolsonaro w ambasadzie Węgier.

W ubiegłym roku sąd pozbawił Bolsonaro biernego prawa wyborczego do 2030 roku

Węgierska ambasada nie komentuje sprawy.

„New York Times” podał, że prawnik Bolsonaro również odmówił komentarza na pytania dziennika.

Bolsonaro utrzymywał dobre relacje z rządem Viktora Orbána, którego nazywał "bratem" w czasie wizyty na Węgrzech w 2022 roku. Ostatnio Bolsonaro i Orbán spotkali się w Buenos Aires w czasie inauguracji prezydentury Javiera Milei.

Dlaczego Jair Bolsonaro stracił paszport?

Policja odebrała Bolsonaro paszport 8 lutego i oskarżyła go o redagowanie projektu dekretu, który miał doprowadzić do odrzucenia wyniku wyborów prezydenckich z 2022 roku, wywieranie presji na dowódców armii, by przyłączyli się do zamachu stanu i planowanie aresztowań sędziów Sądu Najwyższego.

W ubiegłym roku sąd pozbawił Bolsonaro biernego prawa wyborczego do 2030 roku za szerzenie dezinformacji w czasie kampanii wyborczej w 2022 roku.

Dwa tygodnie temu byliu dowódcy brazylijskich wojsk lądowych i sił powietrznych potwierdzili, że Bolsonaro rozmawiał o dekrecie, który miał uniemożliwić przejęcie władzy w kraju przez zwycięskiego w wyborach prezydenckich Luiza Inácio Lulę da Silvę.

Polityka
Kreml znów kłamie w sprawie Katynia
Polityka
Rosja dodała reżyserkę i dramatopisarkę na listę „terrorystów i ekstremistów”
Polityka
Irak chce karać homoseksualistów śmiercią. Zachód ostrzega przed konsekwencjami
Polityka
Donald Trump jednak stanie przed sądem
Polityka
W razie wojny z Iranem Izrael zostanie sam. Zaskakujące deklaracje USA i Europy