Z dyrektorem, a konkretnie panią dyrektor chciał pożegnać się Zarząd Powiatu Cieszyńskiego, który pomimo odmiennego stanowiska kuratora oświaty podjął uchwałę o odwołaniu tego nauczyciela ze stanowiska kierowniczego w zespole szkół ogólnokształcących.
Takie rozstrzygniecie spotkało się ze sprzeciwem wojewody, który zaskarżył uchwałę do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Gliwicach. Przede wszystkim zarzucił rozstrzygnięciu, iż zostało podjęte bez jakiegokolwiek uzasadnienia i nie wskazuje, dlaczego tak naprawdę dyrektor zasługuje na dyskwalifikację - co równoznaczne jest z koniecznością stwierdzenia jego nieważności.
Wojewoda wyjaśnił sądowi, że zdaniem Zarządu szczególnie uzasadnionym przypadkiem z ustawy o systemie oświaty, dającym podstawę do zwolnienia, było opuszczenie przez dyrektor stanowiska pracy bez usprawiedliwienia. Nauczyciel miał ponieść konsekwencje, gdyż nie wystąpił do przełożonego o urlop lub inną formę usprawiedliwienia planowanej nieobecności w pracy. Natomiast nagannym było to, że podjął próbę usprawiedliwienia zaplanowanego wcześniej wyjazdu do Egiptu zwolnieniem lekarskim.
Organ nadzorczy podniósł, że Zarząd obowiązany był wskazać oraz szczegółowo uzasadnić, w jakim zakresie zarzucone dyrektor uchybienia uniemożliwiają dalsze funkcjonowanie szkoły i jakie negatywne skutki dla szkoły wywołałoby pozostawienie jej na stanowisku. Zdaniem wojewody ograniczono się jedynie do zarzutów, a nie wyjaśniono, dlaczego działanie dyrektor należy uznać za szczególnie uzasadniony przypadek, powodujący konieczność odwołania jej ze stanowiska w czasie roku szkolnego i to bez wypowiedzenia.
W odpowiedzi na skargę wojewody, Zarząd podniósł, że w sprawie doszło do tak poważnych naruszeń, że nie było już możliwe pełnienie przez nauczyciela funkcji kierowniczej. Zachodziła konieczność natychmiastowego przerwania wykonywania funkcji dyrektora z uwagi na zagrożenie dla interesu publicznego i dalszego funkcjonowania szkoły. Zdaniem powiatu, przysłowiowym gwoździem do trumny było również korzystanie przez dyrektor ze zwolnienia lekarskiego w celu uczestnictwa w posiedzeniach rady miejskiej.