To zespół szkół składający się ze szkoły podstawowej i gimnazjum jest pracodawcą nauczycieli wykonujących pracę w obu tych placówkach. Przypomniał o tym Sąd Najwyższy, który w postanowieniu z 9 lipca 2014 r. odmówił udzielenia odpowiedzi na pytanie prawne Sądu Okręgowego w Częstochowie (sygn. akt: I PZP 5/14).
Stan faktyczny
W rozpatrywanej sprawie powódka zatrudniona była w zespole szkół jako nauczyciel języka niemieckiego w szkole podstawowej. Jej stosunek pracy został rozwiązany w związku ze zmianą na rok szkolny 2013/2014 arkusza organizacyjnego, w którym zredukowano liczbę godzin języka niemieckiego w szkole podstawowej.
Nauczycielka wniosła odwołanie od tego wypowiedzenia do sądu rejonowego. Podniosła, że rozwiązanie z nią stosunku pracy było bezskuteczne, a to dlatego, że jako członek władz związku zawodowego podlegała szczególnej ochronie. Pracodawca zaś, rozwiązując z nią stosunek pracy, naruszył przepisy ustawy o związkach zawodowych, nie uzyskał bowiem zgody związku zawodowego.
Sąd rejonowy przyznał nauczycielce rację, a w jej działaniach nie dopatrzył się zachowań stanowiących naruszenie prawa. Zwrócił także uwagę, że liczba godzin nauczania języka niemieckiego w całym zespole szkół była wystarczająca, aby zapewnić pensum dydaktyczne wszystkim zatrudnionym w zespole nauczycielom tego języka.
291 tys. nauczycieli jest zatrudnionych ?w zespołach szkół, ?których mamy w Polsce 7 tys.