[b]Sąd Najwyższy w uchwale z 16 października 2008 r. podjętej w składzie siedmiu sędziów SN (sygn. III CZP 71/08) uznał, że zasada podziału hipotek odnosi się również do hipotek zabezpieczających kredyt udzielony na budowę domów mieszkalnych, jeżeli podział nieruchomości nastąpił po wejściu w życie art. 79 ust. 4 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=163015]ustawy z 1982 r. o księgach wieczystych i hipotece[/link], w którym tę zasadę zapisano, tj. po 23 września 2001 r. [/b]
[srodtytul]Odstępstwo od ogólnej zasady [/srodtytul]
W art. 79 ust. 4 ustawy z 1982 r. wprowadzone zostało odstępstwo od innej generalnej reguły, przewidzianej w art. 79 ust. 1, że w razie podziału nieruchomości hipoteka obciąża (bez ograniczeń, w całej wysokości) wszystkie nieruchomości utworzone przez podział. Jest to tzw. hipoteka łączna. Wierzyciel, któremu ona przysługuje, może wedle uznania ściągnąć całą należność z każdej z nieruchomości powstałej z podziału z osobna, z niektórych z nich lub ze wszystkich łącznie. Może też wedle uznania dokonać podziału hipoteki łącznej pomiędzy poszczególne nieruchomości.Wątpliwość prawna wyjaśniona przez powiększony skład SN pojawiła się na tle sprawy o uzgodnienie treści księgi wieczystej z rzeczywistym stanem prawnym. Wnieśli ją przeciwko Funduszowi Inwestycyjnemu Bison małżonkowie Andrzej i Teresa M., właściciele lokalu użytkowego o pow. 41 mkw., stanowiącego oddzielną nieruchomość znajdującą się w budynku mieszkalnym w Szczecinie.
[srodtytul]41 mkw. z hipoteką na 2,5 mln zł [/srodtytul]
Wskazany lokal małżonkowie M. kupili we wrześniu 2001 r. od dewelopera – spółki z o.o. Styl-Bud. Deweloper zaciągnął na budowę domu kredyt w FI Bison na 2550 tys. zł. Dla jego zabezpieczenia ustanowiona została hipoteka obciążającą pierwotną nieruchomość. Kredyt, oczywiście, spłacać mieli nabywcy lokali w tym domu. Wpis hipoteki został dokonany w październiku 2000 r.