W myśl art. 945 § 1 pkt 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6F3C0DC8E012667E1157475CDE82DBBB?id=70928]kodeksu cywilnego[/link] nieważny jest testament sporządzony pod wpływem błędu uzasadniającego przypuszczenie, że gdyby spadkodawca nie działał pod jego wpływem, nie sporządziłby testamentu tej treści.
Pełnomocnik Mariusza W. przekonywał, że tak właśnie było w tej sprawie. Anna W. bowiem nie miała wówczas świadomości, że jej majątek jest znacznie większy niż ten, który przekazuje wnukowi. Myślała, że ogranicza się on do mieszkania w Sopocie o wartości ok. 350 tys. zł. Nie wiedziała, że jest także m.in. współwłaścicielką mieszkania o pow. 75 m kw. przy ulicy Kopernika w Warszawie kupionego na nazwisko jej konkubenta w trakcie trwającego od 1980 r. do jej śmierci nieformalnego związku. Zostało kupione przed 1990 r. za pieniądze uzyskane ze wspólnie prowadzonej w szarej strefie działalności handlowej.
Zdaniem Mariusza W., gdy Anna W., która do śmierci utrzymywała dobre stosunki z rodzinami obu synów, znała prawdziwy skład majątku, obdarowałaby nim także drugiego wnuka (syna Mariusza W.).
[srodtytul]Zygzak czy podpis [/srodtytul]
Drugi powód nieważności testamentu łączył się – zdaniem Mariusza W. – z naruszeniem art. 87 § 1 pkt 4 w związku z art. 87 § 2 i art. 92 § 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=36A2021100210AC431D150FA1921CA12?id=287682]prawa o notariacie[/link], określających sposób postępowania notariusza, jeżeli osoba biorąca udział w czynnościach notarialnych nie umie albo nie może pisać. Chodzi o to, że Anna W. nie umiała czytać ani pisać, co początkowo w sprawie potwierdzały obie strony (potem wnuk twierdził, że było inaczej, przedstawił nawet na dowód małą próbkę pisma). Na akcie notarialnym, w którym zaznaczono, że Anna W. jest znana notariuszowi osobiście, znalazł się jej podpis – zygzak. Zdaniem Mariusza W. z powodu niepiśmienności Marii W. nie był to podpis.
Jeśli spadkodawca nie umie albo nie może pisać, to w świetle wskazanych wyżej przepisów prawa o notariacie na testamencie musi znaleźć się odcisk jego palca.