Preferencyjna stawka tylko gdy spełnione są warunki

Aby dla transakcji eksportowej zastosować preferencyjne zasady rozliczania VAT, w tym stawkę 0 proc., należy spełnić wszystkie wymagania stawiane przez przepisy ustawy

Aktualizacja: 08.03.2010 02:24 Publikacja: 08.03.2010 02:00

Preferencyjna stawka tylko gdy spełnione są warunki

Foto: Fotorzepa, Jak Jakub Ostałowski

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 8 lutego 2010 r., (I SA/Gd 918/09). [/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Urząd skarbowy decyzją określił B.K. nadwyżkę podatku naliczonego nad należnym. Podatnik nie odwoływał się od tej decyzji.

W związku z ujawnieniem istotnych, nowych okoliczności nowych dowodów istniejących w dniu wydania decyzji, a nieznanych wówczas organowi pierwszej instancji, naczelnik US wznowił postępowanie podatkowe w zakresie rozliczenia B.K. w VAT.

Od decyzji US, na mocy której uchylono w całości wcześniejszą decyzję, podatnik tym razem się odwołał.

Twierdził, że sprzedaż telefonów na Ukrainę (a wiec zagranicznym kontrahentom) mógł potraktować jako eksport towaru przy zastosowaniu preferencyjnej stawki VAT 0 proc.

Odwołanie okazało się bezskuteczne. Podatnik złożył więc skargę do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA stwierdził, że skarżący nie spełnił łącznie wszystkich przesłanek pozwalających na zakwalifikowanie dokonanych czynności jako eksportu.

Co prawda posiada dokumenty potwierdzone przez graniczny urząd celny wywozu towaru z polskiego obszaru celnego (organy podatkowe obu instancji nie kwestionują posiadania dokumentów SAD), jednak wywóz towaru nie nastąpił w wyniku czynności podlegającej opodatkowaniu VAT (art. 2 ust. 1 i 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172827]ustawy o VAT[/link]), czyli w wykonaniu sprzedaży lub innych czynności zrównanych ze sprzedażą, bowiem strona wskazana jako nabywca to podmioty nieistniejące, a więc towar będący przedmiotem sprawy nie znalazł się w obrocie zagranicznym.

Przyjąć zatem należało, że skarżący dokonał sprzedaży krajowej opodatkowanej stawką VAT 22 proc. na rzecz nieokreślonych podmiotów prywatnych.

Nie bez znaczenia dla sprawy jest fakt, iż skarżący nie dokonywał faktycznego wywozu towaru za granicę ani nie zlecał tego wywozu przewoźnikowi. Zapłata za towar dokonywana była wyłącznie w formie gotówkowej, stąd brak chociażby pośredniego dowodu na potwierdzenie istnienia firm będących nabywcą.

Organy podatkowe prawidłowo stwierdziły, że [b]jeżeli sprzedaż faktycznie została dokonana w kraju, to nie wyczerpuje ona znamion sprzedaży eksportowej, a co za tym idzie, podlega opodatkowaniu według zasad obowiązujących dla transakcji krajowych[/b].

Transakcja eksportowa wymaga spełnienia wszystkich warunków łącznie, co oznacza, że brak któregokolwiek z nich powoduje, że nie dochodzi do eksportu towarów.

Stosownie do art. 18 ust. 3 ustawy o VAT w eksporcie towarów i usług stawkę 0 proc. stosuje się, pod warunkiem że podatnik przed złożeniem deklaracji podatkowej za dany miesiąc otrzyma dokument potwierdzający wywóz towaru poza państwową granicę Polski.

[b]Aby jednak można było zastosować stawkę 0 proc., musi być eksport, a więc muszą być spełnione wszystkie warunki dla eksportu przewidziane w art. 4 pkt 4 ustawy o VAT. Jeżeli dokumenty wskazują, że obrotu dokonała firma nieistniejąca, nie ma podstaw do stwierdzenia, że nastąpiła sprzedaż eksportowa.[/b]

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gdańsku w wyroku z 8 lutego 2010 r., (I SA/Gd 918/09). [/b]

[srodtytul] Jaki jest problem[/srodtytul]

Pozostało jeszcze 95% artykułu
Matura i egzamin ósmoklasisty
Egzamin 8-klasisty: język polski. Odpowiedzi eksperta WSiP
Prawo rodzinne
Rozwód tam, gdzie ślub. Szybciej, bliżej domu i niedrogo
Nieruchomości
Czy dziecko może dostać grunt obciążony służebnością? Wyrok SN
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo