[b]Tak wynika z wyroku WSA w Szczecinie z 5 sierpnia 2010 r. (I SA/Sz 301/08).[/b]
Skarżąca spółka kupiła budynek od spółki, która go wybudowała w roku, w którym zakończono jego budowę. Wystąpiła z wnioskiem o stwierdzenie nadpłaty zapłaconego podatku od nieruchomości, argumentując, że do nowo wybudowanych budynków ma zastosowanie art. 6 ust. 2 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6F8E2FEB29C568EEDF2969155FEB3DE3?id=356400]ustawy o podatkach i opłatach lokalnych[/link] (upol) mówiący o przesunięciu obowiązku podatkowego do początku roku kalendarzowego następującego po roku, w którym budowa została zakończona.
W opinii organów podatkowych należało tu zastosować art. 6 ust. 1 upol i uznać, że obowiązek podatkowy powstaje w związku z nabyciem własności budynku przez skarżącą od pierwszego dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do zakupu. Ponadto organ stwierdził, że art. 6 ust. 2 upol można stosować tylko względem podatnika, który budynek wybudował. Spółka nie zgodziła się ze stanowiskiem organów i wniosła skargę do WSA. Sąd uznał, że jest ona uzasadniona.
Wskazał, że zarówno wykładnia językowa, jaki i funkcjonalna art. 6 ust. 2 upol nie dopuszczają przyjęcia, że preferencje podatkowe dla nowo powstałych budynków dotyczą tylko tego, kto go wybudował. Odnoszą się one również do nabywcy. Przeciwna wykładnia narusza konstytucyjną zasadę równości wobec prawa.
[i]Autor jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]