Reklama

Zagraniczne firmy: zwrot VAT po terminie z odsetkami

Spółce zagranicznej przysługują odsetki za nieterminowy zwrot VAT. Należą się one za cały okres opóźnienia, a ich stawka powinna wynosić 200 proc. podstawowej stopy oprocentowania kredytu lombardowego

Aktualizacja: 04.11.2010 03:45 Publikacja: 04.11.2010 02:00

Zagraniczne firmy: zwrot VAT po terminie z odsetkami

Foto: Fotorzepa, Michał Walczak

Red

[b]Orzekł tak WSA w Warszawie w wyroku z 23 września 2010 r. (III SA/Wa 643/10).[/b]

Spółka wystąpiła o zwrot VAT za okres od stycznia do grudnia 2005 r. Organ podatkowy przyznał go. Kwota ta nie obejmowała jednak odsetek za nieterminowy zwrot VAT. Zdaniem organów podatkowych nie ma podstawy prawnej do naliczenia i wypłaty odsetek spółce z siedzibą za granicą.

Sprawa trafiła do WSA. Spółka twierdziła, że przysługuje jej prawo do naliczenia i wypłaty odsetek za nieterminowy zwrot VAT, a podstawą są przepisy [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D38BA99039767B4210100937E3144C2F?id=176376]ordynacji podatkowej[/link] i [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=17D1F175CBC1000681743E9D550EDE8C?n=1&id=172827&wid=337454]ustawy o VAT[/link]. Jej zdaniem odsetki powinny być liczone od dnia następującego po upływie sześciomiesięcznego terminu na wypłatę VAT do dnia faktycznej zapłaty całej kwoty zwrotu wraz z należnymi odsetkami.

Ponieważ w tym wypadku nie zachodziła okoliczność umożliwiająca obniżenie wysokości oprocentowania, powinny być liczone w pełnej wysokości odsetek pobieranych od zaległości podatkowych, a zatem 200 proc. stopy podstawowej oprocentowania kredytu lombardowego. Wynika to między innymi z tego, że organ I instancji nie przedłużył skutecznie postępowania w sprawie zwrotu.

Zdaniem WSA argumentacja ta jest zasadna, a o uprawnieniu firm zagranicznych do odsetek w tego typu sytuacjach przesądziło orzecznictwo sądowe.

Reklama
Reklama

[i]Autorka jest członkiem Zespołu Zarządzania Wiedzą Podatkową firmy Deloitte[/i]

[ramka][b]Czytaj też artykuł [link=http://www.rp.pl/artykul/549708.html]Za nieterminowy zwrot VAT należą się odsetki[/link][/b][/ramka]

[ramka][b]Komentuje Rafał Pawlicki, menedżer w Dziale Doradztwa Podatkowego firmy Deloitte (biuro w Warszawie)[/b]

Wyrok ten wpisuje się w dotyczące tej kwestii bogate orzecznictwo WSA i wydane do tej pory w podobnych sprawach rozstrzygnięcia NSA. Poszczególne składy sędziowskie w zasadzie jednomyślnie potwierdzają istnienie obowiązku wypłaty odsetek firmom zagranicznym, gdy otrzymują one zwrot VAT z przekroczeniem przewidzianego na wypłatę sześciomiesięcznego terminu.

Głębszej analizy wymagać może jedynie wysokość tego oprocentowania. Zgodnie z niektórymi poglądami, gdy organy skarbowe skutecznie przedłużyły postępowanie, doręczając odpowiednie postanowienie, stawka odsetek powinna być obniżona do wysokości opłaty prolongacyjnej (połowa stawki odsetek za zwłokę).

W omawianej sprawie sytuacja była klarowna: organy skarbowe nie doręczyły takiego postanowienia stronie. W rezultacie skład orzekający nie miał wątpliwości, że oprocentowanie powinno być ustalone w wysokości pełnej stawki odsetek za zwłokę.

Reklama
Reklama

Jednak również gdy postanowienia przedłużające postępowanie były doręczane, firmy zagraniczne mogą liczyć na oprocentowanie w pełnej wysokości. Trzeba bowiem przypomnieć, że skuteczne przedłużenie postępowania dotyczącego zwrotu VAT możliwe jest jedynie wtedy, gdy zasadność zwrotu wymaga dodatkowego sprawdzenia. Oznacza to, że w podstawowym okresie postępowania należało przeprowadzić standardowe czynności niezbędne do weryfikacji zasadności wniosku o zwrot.

Dopiero jeśli na podstawie tych standardowych czynności zidentyfikowano obszary wymagające dodatkowego sprawdzenia, organ skarbowy mógł skutecznie przedłużyć postępowanie.

W praktyce postanowienia przedłużające postępowania często wydawano bez podjęcia przed upływem terminu zwrotu jakichkolwiek działań związanych z wnioskiem lub po przeprowadzeniu jedynie prostej weryfikacji formalnej (np. kompletności dokumentów).

Wówczas trudno przyjąć, że postępowanie było przedłużane w celu dodatkowej weryfikacji wniosków o zwrot VAT, i co za tym idzie trudno uznać je za skuteczne.

A to oznacza, że w wielu sytuacjach są szanse na uzyskanie oprocentowania w pełnej wysokości za cały okres opóźnienia w wypłacie zwrotu VAT. [/ramka]

[b]Orzekł tak WSA w Warszawie w wyroku z 23 września 2010 r. (III SA/Wa 643/10).[/b]

Spółka wystąpiła o zwrot VAT za okres od stycznia do grudnia 2005 r. Organ podatkowy przyznał go. Kwota ta nie obejmowała jednak odsetek za nieterminowy zwrot VAT. Zdaniem organów podatkowych nie ma podstawy prawnej do naliczenia i wypłaty odsetek spółce z siedzibą za granicą.

Pozostało jeszcze 90% artykułu
Reklama
Prawo karne
Nowe problemy znanego prawnika. Media: wstrząsające ustalenia śledczych
Prawo karne
Ułaskawienie to bezpiecznik czy relikt? Kontrowersje po decyzji prezydenta
Sądy i trybunały
Manowska: zawiadomiłam prokuraturę, nie można dopisywać niczego do uchwały
Ubezpieczenia i odszkodowania
mObywatel z długo oczekiwaną funkcją dla kierowców
Materiał Promocyjny
Sprzedaż motocykli mocno się rozpędza
Samorząd i administracja
Podwyżki w budżetówce wyższe niż chce rząd? Jest „historyczny kompromis”
Reklama
Reklama
Reklama
Reklama