[b]Tak orzekł WSA Łodzi 4 stycznia 2011 r. (I SA/Łd 1064/10).[/b]
Spółka z o.o. w celu uzyskania środków na prowadzenie działalności gospodarczej zaciągnęła kredyt. Poręczycielem został jej udziałowiec, który nie prowadzi działalności gospodarczej w zakresie usług odpłatnego udzielania poręczeń zobowiązań.
Pożyczkobiorca zwrócił się do ministra finansów z wnioskiem o wydanie interpretacji. Chciał się dowiedzieć, czy nieodpłatne poręczenie zaciągniętego przez niego kredytu skutkuje otrzymaniem przez niego nieodpłatnego świadczenia stanowiącego przychód, o którym mowa w art. 12 ust. 1 pkt 2 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2000/DU2000Nr%2054poz%20654.asp]ustawy o CIT[/link]?
Zdaniem spółki dopóki nie dojdzie do spłaty przez poręczyciela poręczonych przez niego jej zobowiązań kredytowych, dopóty poręczyciel nie będzie wykonywał żadnych świadczeń na jej rzecz. Tym samym do tego momentu nie można mówić o otrzymaniu przez spółkę nieodpłatnego świadczenia. Izba Skarbowa w Poznaniu, działając w imieniu ministra finansów, nie zgodziła się z taką interpretacją.
Jej zdaniem gotowość do spłaty kredytu zaciągniętego przez inny podmiot jest nieodpłatnym świadczeniem, jeśli poręczyciel nie pobiera w zamian wynagrodzenia. Przemawia za tym fakt, że na rynku działają podmioty, które zajmują się udzielaniem poręczeń za określonym wynagrodzeniem.