Sąd Najwyższy w wyroku (I CSK 69/10)
potwierdził, że taką czynnością może być wniesienie przedsiębiorstwa upadłego jako aportu do spółki z o.o. w zamian za udziały w niej, jeśli ich wartość nominalna jest znacznie niższa od wartości tego przedsiębiorstwa.
W wyroku chodzi o wykładnię art. 127 ust.1 prawa upadłościowego i naprawczego (pun), określającego, jakie czynności dotyczące majątku dokonane przed upadłego w ciągu roku przed dniem złożenia wniosku o ogłoszenie upadłości są bezskuteczne w stosunku do masy upadłości.
Ochrona wierzycieli
Przepis ten ma na celu ochronę wierzycieli przed skutkami wyzbywania się majątku przez bankrutującego dłużnika. We wskazanych w pun sytuacjach czynność jest bezskuteczna z mocy samego prawa, choć musi to stwierdzić sąd na żądanie syndyka, nadzorcy sądowego albo zarządcy.
Na art. 127 ust. 1 pun powołał się syndyk masy upadłości spółki z o.o. Multi Media, występując do sądu przeciwko Energetyce Ursus sp. z o.o. o uznanie za czynność bezskuteczną wniesienia przez poprzednika prawnego Multi Media aportu do drugiej z tych spółek w zamian za udziały w niej.