Potwierdził to Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygnatura akt III SA/Wa 282/11).
Rozpatrywał skargę podatniczki, która zrzekła się uprawnień do mieszkania w ramach rozliczeń z byłym mężem. W czasie małżeństwa użytkowali je na podstawie decyzji o przydziale kwatery. Po rozwodzie mąż wykupił lokal z Wojskowej Agencji Mieszkaniowej, ustanawiając dla żony dożywotnią służebność osobistą.
Po trzech latach eksmałżonkowie w biurze porad prawnych zawarli w drodze mediacji umowę, na podstawie której właściciel zobowiązał się do wypłaty 120 tys. zł zadośćuczynienia za pozbawienie byłej żony prawa do zamieszkiwania.
Uznała ona wypłaconą kwotę za zwolnioną z podatku zgodnie z art. 21 ust. 1 pkt 3b ustawy o PIT. Przepis ten mówi, że nieopodatkowane są odszkodowania i zadośćuczynienia wypłacone na podstawie wyroku bądź ugody sądowej. Argumentowała też, że wynagrodzenie za zniesienie służebności przekazała na cele mieszkaniowe, co również powinno uprawniać do zwolnienia.
Prawidłowość jej postępowania potwierdzono w punkcie konsultacyjnym urzędu skarbowego. Okazało się jednak, że Izba Skarbowa w Warszawie, do której eksżona wystąpiła z wnioskiem o interpretację, ma w tej sprawie inne zdanie. Nie chce się zgodzić na zwolnienie, bo po pierwsze otrzymane wynagrodzenie nie jest odszkodowaniem, a po drugie źródłem jego wypłaty nie był wyrok ani ugoda sądowa. Powinno więc być wykazane w zeznaniu rocznym i opodatkowane.