Reklama
Rozwiń

Koniec czternastoletniego sporu o to, kto tworzy De Mono

To już ostateczne: nazwy popularnego niegdyś zespołu mogą używać grający w nim wokalista Andrzej Krzywy oraz Piotr Kubiaczyk.

Publikacja: 07.11.2021 16:20

De Mono

De Mono

Foto: Fotorzepa / Krzysztof Mystkowski KFP

Po 14 latach Sąd Najwyższy zakończył proces w tej sprawie, odrzucając – ze względów formalnych – skargę kasacyjną powoda. Był nim Marek Kościkiewicz, współzałożyciel De Mono, gitarzysta i autor wielu hitów tej grupy, popularnej szczególnie na przełomie wieków.

W pierwszej instancji przed stołecznym Sądem Okręgowym Kościkiewicz wygrał sprawę, uzyskując wyrok, że nazwa De Mono należy do wszystkich współzałożycieli grupy. Ale Sąd Apelacyjny w Warszawie przed rokiem zmienił to orzeczenie, pozbawiając Kościkiewicza prawa do jej używania. Sąd uznał, że De Mono może być tylko jedno i choć każdy z członków zespołu ma prawo do tej nazwy, nie znaczy to, że każdy z nich może powołać własną grupę. Grać może więc De Mono Krzywego i Kubiaczyka, bo gra nieprzerwanie, a Kościkiewicz z kolegami odeszli i po przerwie powołali swój nowy zespół. Sąd sięgnął nawet po przykład z Wielkiej Brytanii, gdzie Rogerowi Watersowi, który odszedł z supergrupy Pink Floyd, zabroniono koncertować pod tą nazwą. Mocą wyroku Kościkiewicz ma też zamieścić w „Rzeczpospolitej” oświadczenie, w którym potwierdzi, że sam nie będzie grał pod szyldem De Mono.

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Materiał Promocyjny
25 lat działań na rzecz zrównoważonego rozwoju
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Prawo karne
Andrzej Duda zmienia zdanie w sprawie przepisów o mowie nienawiści
Matura i egzamin ósmoklasisty
Uwaga na świadectwa. MEN przypomina szkołom zasady: nieaktualne druki do wymiany
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono