[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]
WSA przypomniał, że w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D78DD26DB21DD769542598694954D18B?id=182297]ustawie o podatkach i opłatach lokalnych[/link] jako przedmiot opodatkowania wskazano między innymi budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.
Określając budowlę, wskazano, że jest to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.
Zdaniem sądu nie można twierdzić, że odnośnie do linii kablowych podziemnych telekomunikacyjnym obiektem budowlanym jest wyłącznie linia kablowa ułożona bezpośrednio w ziemi.
[b]W tej sprawie nie budzi wątpliwości, że sporne linie kablowe nie są ani budynkiem, ani obiektem małej architektury i w związku z tym decydujące znaczenie ma okoliczność, czy stanowią one budowlę lub jej część albo urządzenie budowlane (związek tych linii z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą nie budzi wątpliwości)[/b].
Skoro przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jako przedmiot opodatkowania wskazują budowle lub ich części i w zakresie definicji budowli odsyłają do przepisów prawa budowlanego, to ostatecznie decydujące znaczenie mają definicje z art. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6B3C43A18C1B632E046F4B94152478F6?id=183262]prawa budowlanego[/link].