Od budowli związanych z działalnościa firma musi uiścić daninę

Kable będące własnością przedsiębiorcy telekomunikacyjnego połączone w całość techniczno-użytkową niezbędną do zapewnienia łączności telefonicznej i związane z prowadzeniem działalności gospodarczej stanowią budowlę

Aktualizacja: 19.01.2010 05:59 Publikacja: 19.01.2010 05:00

Od budowli związanych z działalnościa firma musi uiścić daninę

Foto: Fotorzepa, Darek Golik

[b]Tak postanowił Wojewódzki Sąd Administracyjny w Rzeszowie w Wyroku z 22 grudnia 2009 r., I SA/Rz 780/09[/b]

[srodtytul]Jaki był problem[/srodtytul]

Spółka akcyjna złożyła burmistrzowi korektę deklaracji w podatku od nieruchomości, w której zmniejszyła wartość budowli, a w konsekwencji i samego podatku od nieruchomości.

W pisemnym uzasadnieniu korekty podała, że w pierwotnej deklaracji błędnie ujęła do podstawy opodatkowania w pozycji „budowle” wartość linii kablowych położonych w kanalizacjach kablowych, podczas gdy linie te nie są budowlą i nie podlegają podatkowi od nieruchomości.

Innego zdania niż spółka były jednak organy podatkowe. Sprawa trafiła wiec ostatecznie do sądu.

[srodtytul]Skąd to rozstrzygnięcie[/srodtytul]

WSA przypomniał, że w [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=D78DD26DB21DD769542598694954D18B?id=182297]ustawie o podatkach i opłatach lokalnych[/link] jako przedmiot opodatkowania wskazano między innymi budowle lub ich części związane z prowadzeniem działalności gospodarczej.

Określając budowlę, wskazano, że jest to obiekt budowlany w rozumieniu przepisów prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

Zdaniem sądu nie można twierdzić, że odnośnie do linii kablowych podziemnych telekomunikacyjnym obiektem budowlanym jest wyłącznie linia kablowa ułożona bezpośrednio w ziemi.

[b]W tej sprawie nie budzi wątpliwości, że sporne linie kablowe nie są ani budynkiem, ani obiektem małej architektury i w związku z tym decydujące znaczenie ma okoliczność, czy stanowią one budowlę lub jej część albo urządzenie budowlane (związek tych linii z prowadzoną przez spółkę działalnością gospodarczą nie budzi wątpliwości)[/b].

Skoro przepisy ustawy o podatkach i opłatach lokalnych jako przedmiot opodatkowania wskazują budowle lub ich części i w zakresie definicji budowli odsyłają do przepisów prawa budowlanego, to ostatecznie decydujące znaczenie mają definicje z art. 3 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=6B3C43A18C1B632E046F4B94152478F6?id=183262]prawa budowlanego[/link].

[b]Skoro w tym przepisie wymienione są jako budowle sieci techniczne, to siecią taką są linie kablowe umieszczone pod ziemią zarówno wtedy, gdy ułożone są bezpośrednio w ziemi, jak i wtedy, gdy umieszczone są w kanalizacji kablowej[/b] – a w tym ostatnim wypadku składnikami tej sieci będą zarówno same linie (przewody), jak i kanalizacja, w których je ułożono.

Złożona z przewodów i kanalizacji budowla stanowi funkcjonalną całość, jest przykładem rozwiązania techniczno-użytkowego umożliwiającego przesyłanie sygnałów telekomunikacyjnych bez kolizji z innymi urządzeniami i instalacjami.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo