Reklama
Rozwiń

Nie wolno pokrywać z nawiązek wydatków na delegacje prezesa

Nie można zakładać stowarzyszeń pomocy poszkodowanym, a potem finansować ich działalności wyłącznie z nawiązek

Aktualizacja: 09.12.2008 07:10 Publikacja: 09.12.2008 00:44

Środki z nawiązek i świadczeń pieniężnych mogą być przeznaczane tylko na ściśle określone cele.

W razie stwierdzenia, że są wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem, minister sprawiedliwości ma (określony w art. 196 a § 5 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=75003]kodeksu karnego wykonawczego[/link]) obowiązek wykreślenia takiego podmiotu z prowadzonego przez siebie wykazu.

Dlatego [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. VI SA/Wa 1540/08)[/b] oddalił skargę Stowarzyszenia Serce – Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski w Szczecinie, na decyzję ministra sprawiedliwości o wykreśleniu tej organizacji z wykazu.

Do [link=http://www.ms.gov.pl/nawiazki/nawiazki.php]wykazu[/link] wpisanych jest obecnie około 650 podmiotów. Zgodnie z art. 47 – 49 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74999]kodeksu karnego[/link] w określonych sytuacjach sąd może orzec nawiązkę na rzecz instytucji, stowarzyszenia, fundacji lub organizacji społecznej wpisanej do wykazu, której podstawowym zadaniem lub celem statutowym jest ochrona zdrowia, ochrona środowiska oraz pomoc ofiarom wypadków komunikacyjnych. Nawiązki pieniężne mogą wynosić do 100 tys. zł, świadczenia pieniężne do 60 tys. zł.

Szczecińskie Stowarzyszenie Serce, powstałe w 1989 r., zostało wpisane do wykazu w 2005 r. jako organizacja zajmująca się dziećmi i młodzieżą z różną niepełnosprawnością. Jednakże kontrola wykorzystania środków z nawiązek w 2006 r., przeprowadzona w 2008 r. w Zarządzie Głównym Stowarzyszenia, stwierdziła, że pokrywało ono z tych pieniędzy np. opłaty czynszowe i inne koszty administracyjne, wynagrodzenie pracownika i delegacje prezesa. Nie wyodrębniano ich w ewidencji księgowej, wykryto też błędy w rozliczeniach kasowych i braki w dokumentacji.

Dlatego w decyzji z 17 marca 2008 r. minister sprawiedliwości wykreślił tę organizację z wykazu.

Stowarzyszenie uznało decyzję za niesprawiedliwą i zaskarżyło ją do sądu. Zdaniem prezesa organizacji żadne przepisy nie mówią, że cała kwota zasądzanych nawiązek ma być przeznaczana na cele określone w kodeksie karnym. I że nie można z niej finansować statutowej działalności stowarzyszenia, dla którego środki z nawiązek stanowią jedyny dochód.

Sąd stwierdził jednak, że takie wydatkowanie środków naruszało art. 47 k.k. Wynika to z samej istoty nawiązek i ich zasądzania.

Nie ma też racji prezes stowarzyszenia, twierdząc, iż brak przepisów określających przeznaczenie nawiązek. Wprost przeciwnie. Art. 47 k.k. wyraźnie mówi, że [b]nawiązki mają być przeznaczane na cele bezpośrednio związane z ochroną zdrowia, ochroną środowiska i pomocą ofiarom wypadków komunikacyjnych.

Nie można zakładać stowarzyszeń pomocy poszkodowanym i finansować ich działalności wyłącznie z nawiązek[/b] – podkreślił sąd. Są składki, darowizny i inne możliwości uzyskiwania pieniędzy, które mogą być przeznaczane na koszty funkcjonowania organizacji.

Wyrok jest nieprawomocny.

Prawo w Polsce
Ruch Adama Bodnara ws. wyborów prezydenckich. Będzie ponowne liczenie głosów
Praca, Emerytury i renty
Prawdziwy szał na świadczenie dla seniorów
Prawnicy
Kto najlepiej uczy przyszłych prawników w Polsce? Ranking „Rzeczpospolitej”
Zawody prawnicze
Prawnicy ze stolicy rozczarowani po zjeździe adwokatury. „Wstydźcie się”
Zawody prawnicze
Ranking kancelarii prawniczych 2025. Znamy zwycięzców