Środki z nawiązek i świadczeń pieniężnych mogą być przeznaczane tylko na ściśle określone cele.
W razie stwierdzenia, że są wykorzystywane niezgodnie z przeznaczeniem, minister sprawiedliwości ma (określony w art. 196 a § 5 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=75003]kodeksu karnego wykonawczego[/link]) obowiązek wykreślenia takiego podmiotu z prowadzonego przez siebie wykazu.
Dlatego [b]Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie (sygn. VI SA/Wa 1540/08)[/b] oddalił skargę Stowarzyszenia Serce – Pomocy Dzieciom i Młodzieży Specjalnej Troski w Szczecinie, na decyzję ministra sprawiedliwości o wykreśleniu tej organizacji z wykazu.
Do [link=http://www.ms.gov.pl/nawiazki/nawiazki.php]wykazu[/link] wpisanych jest obecnie około 650 podmiotów. Zgodnie z art. 47 – 49 [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=74999]kodeksu karnego[/link] w określonych sytuacjach sąd może orzec nawiązkę na rzecz instytucji, stowarzyszenia, fundacji lub organizacji społecznej wpisanej do wykazu, której podstawowym zadaniem lub celem statutowym jest ochrona zdrowia, ochrona środowiska oraz pomoc ofiarom wypadków komunikacyjnych. Nawiązki pieniężne mogą wynosić do 100 tys. zł, świadczenia pieniężne do 60 tys. zł.
Szczecińskie Stowarzyszenie Serce, powstałe w 1989 r., zostało wpisane do wykazu w 2005 r. jako organizacja zajmująca się dziećmi i młodzieżą z różną niepełnosprawnością. Jednakże kontrola wykorzystania środków z nawiązek w 2006 r., przeprowadzona w 2008 r. w Zarządzie Głównym Stowarzyszenia, stwierdziła, że pokrywało ono z tych pieniędzy np. opłaty czynszowe i inne koszty administracyjne, wynagrodzenie pracownika i delegacje prezesa. Nie wyodrębniano ich w ewidencji księgowej, wykryto też błędy w rozliczeniach kasowych i braki w dokumentacji.