[b]Rzecznik praw obywatelskich wystąpił do prezesa ZUS, by przedłużył okres niepobierania odsetek od składek, których nie zapłaciły kobiety na urlopach macierzyńskich lub wychowawczych prowadzące w tym czasie działalność gospodarczą.[/b] O tym, że rozważa taką możliwość, pisaliśmy 5 grudnia.
Przypomnijmy, że po wcześniejszych interwencjach rzecznika ZUS odstąpił od żądania zapłaty odsetek z tytułu składek za okres od stycznia 1999 r.(czyli początku reformy systemu ubezpieczeń) do maja 2001 r. Końcowa data wynika z przeprowadzonej wówczas nowelizacji [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=184677]ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych[/link], która nałożyła na płatników (czyli pracodawców tych kobiet) obowiązek zgłaszania do ubezpieczeń osób przebywających na urlopach wychowawczych lub pobierających zasiłki macierzyńskie. Przepisy te nakazywały też kobietom informowanie płatników o podleganiu ubezpieczeniom społecznym z innego tytułu niż etat.
Ciągle jednak zapadały rozbieżne orzeczenia dotyczące obowiązku odprowadzania składek przez przedsiębiorcze matki. [b]Dopiero 23 maja 2006 r. Sąd Najwyższy w składzie siedmiu sędziów podjął uchwałę (III UZP 2/06), że osoby pozostające w stosunku pracy, które jednocześnie prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą, w okresie pobierania zasiłku macierzyńskiego lub urlopu wychowawczego podlegają ubezpieczeniom emerytalnemu i rentowemu z tytułu prowadzenia tej działalności.[/b] W opinii rzecznika właśnie ta uchwała rozstrzygnęła kwestię obowiązku ubezpieczeniowego. W związku z tym poprosił prezesa ZUS o zastosowanie korzystniejszych zasad spłaty składek należnych od 1999 r. aż do podjęcia tej uchwały.