[b]Trybunał Konstytucyjny orzekł wczoraj(18 grudnia 2008 r.), że ustawodawca miał prawo ustanowić niższe niż obowiązujące przy nieterminowej wypłacie świadczeń odsetki karne za opóźnianie przez ZUS transferu pieniędzy ubezpieczonych do otwartych funduszy emerytalnych (sygn.:P 16/07).[/b]
Stwierdził, że obie grupy ubezpieczonych – płatnicy składek na ZUS i świadczeniobiorcy – są nieporównywalne, różnice w systemie obliczania odsetek nie stanowią zatem naruszenia konstytucyjnej zasady równości wobec prawa.
[srodtytul]Zawinił ZUS[/srodtytul]
[b]Konstytucyjne wątpliwości dotyczące współistnienia dwóch różnych systemów obliczania karnych odsetek za zwłokę w operacjach finansowych dokonywanych przez ZUS zgłosił w pytaniu prawnym do Trybunału łódzki Sąd Okręgowy.[/b] Pytanie związane było z zawisłą przed nim sprawą młodego prawnika Bartosza Z., który został zgłoszony do ubezpieczenia w pierwszym dniu swojej pierwszej pracy, ale nie dokonał wyboru OFE, a ZUS nie zrobił tego za niego. Kiedy już niedopatrzenie ubezpieczyciela zostało naprawione,okazało się, że przekazał on na konto prawnika w OFE odsetki za zwłokę obliczone nie według przepisów prawa cywilnego, lecz zgodnie ze skomplikowanym systemem wprowadzonym do [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=172511]ustawy o FUS[/link] od 1 stycznia 2003 r., a opisanym w jej art. 47 ust. 10a. Były one znacznie niższe niż te, które wpłynęłyby na konto Bartosza Z. w OFE, gdyby zostały obliczone zgodnie z powszechnie obowiązującym zwyczajem.
Zdaniem sędziego łódzkiego sądu Jacka Sobczaka ten wyjątkowy system obliczania odsetek karnych przez ZUS jest dla ubezpieczonych – płatników składek dyskryminujący. Jeśli bowiem ZUS spóźnia się z wypłatą emerytur,rent czy innych świadczeń, to poszkodowani otrzymują odsetki ustawowe,które są dla nich korzystniejsze.