Ponadto wniosła o uznanie za nieważną umowy o zakazie wykonywania działalności konkurencyjnej, do której podpisania została zmuszona pod groźbą sankcji dyscyplinarnych, bez wcześniejszego negocjowania jej postanowień. Jednak sąd rejonowy nie podzielił jej argumentów i powództwo oddalił.
Niezadowolona z rozstrzygnięcia kobieta wniosła apelację. Rozpatrujący ją sąd okręgowy uznał ją w części za zasadną. Zmienił poprzedni wyrok w ten sposób, że przywrócił Krystynę Z. do pracy w szpitalu na dotychczasowych warunkach pracy i płacy oraz oddalił apelację w pozostałej części. Uznał bowiem, że zmiana zakresu pracy powódki przez odmowę dalszego jej zatrudniania w poradni powinna być dokonana w drodze wypowiedzenia zmieniającego. Dotyczyła ona istotnych warunków pracy pracownika, dlatego wymagała złożenia przez pracodawcę oświadczenia według zasad określonych w art. 42 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=AE89BF528781D2C42167CAF23691862B?id=76037]kodeksu pracy[/link]. Ten jednak nie spełnił przewidzianych prawem wymagań.
Odmiennie natomiast niż sąd rejonowy ocenił żądanie dotyczące stwierdzenia nieważności umowy o zakazie konkurencji. Uznał bowiem, że szpital, składając pracownicy propozycję zawarcia tego rodzaju umowy, ,,działał w ramach obowiązujących przepisów", a Krystyna Z. przyjęła tę propozycję.
[wyimek]Dla przyjęcia groźby jako wady oświadczenia woli musi wystąpić: bezprawność i powaga groźby oraz związek przyczynowy między groźbą a złożonym oświadczeniem woli[/wyimek]
Reguły wykładni oświadczeń woli przewidziane w art. 65 § 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=86F27ADE2102E1D67842E76D535F1BD1?id=70928]kodeksu cywilnego[/link], mające odpowiednie zastosowanie do umów o pracę, nakazują w razie wątpliwości przypisać decydujące znaczenie zgodnemu zamiarowi stron i celowi umowy.
Umowa o zakazie działalności konkurencyjnej zawierała wyjaśnienie, co pracodawca rozumie przez działalność konkurencyjną, ale dotyczyła wyłącznie czasu trwania stosunku pracy. [b]Przepisy kodeksu pracy przewidują wyraźnie dopuszczalność zawierania takich umów (art. 101[sup]1[/sup] k.p.), a także uzasadniają wypowiedzenie umowy o pracę zawartej na czas nieokreślony (art. 45 k.p.) zarówno wtedy, gdy pracownik prowadzi działalność konkurencyjną wbrew umowie o zakazie konkurencji, jak i wówczas, gdy strony takiej umowy nie zawarły.[/b]