[b]Tak orzekł NSA 14 kwietnia 2010 r. (II FSK 1990/08)[/b].
W związku z planowanym wejściem na GPW spółka ponosi koszty przygotowania prospektu emisyjnego oraz doradztwa prawnego i finansowego. Zwróciła się do organu podatkowego z pytaniem, czy na podstawie art. 15 ust. 1 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=3EC0892953EAF58605FEE453B6E7CBF6?id=115893]ustawy o CIT[/link] te wydatki są dla niej kosztami uzyskania przychodów.
Zdaniem spółki w jej przypadku nie znajdzie zastosowania art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT, dlatego że powiększenie kapitału zakładowego nie jest celem, ale środkiem koniecznym do dopuszczenia akcji do obrotu.
Organ podatkowy uznał takie stanowisko za nieprawidłowe. Wskazał, że stosownie do art. 12 ust. 4 pkt 4 ustawy o CIT do przychodów nie zalicza się m.in. przychodów otrzymanych na powiększenie kapitału zakładowego. Wydatki związane z powiększeniem kapitału zakładowego spółki akcyjnej nie mogą zatem być kosztami uzyskania przychodów, bo są związane z przychodem niepodlegającym CIT.
WSA uchylił tę interpretację. W opinii sądu I instancji wydatki związane z emisją akcji nie wiążą się z przychodami otrzymanymi na podwyższenie kapitału zakładowego. Spełniają ustawowe wymogi dla uznania ich za koszt podatkowy, nie zostały również wyłączone z kosztów na mocy art. 16 ust. 1 ustawy o CIT.