Nie został bowiem poniesiony w celu zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów.
[b]Tak orzekł WSA w Poznaniu 7 września 2010 r. (I SA/Po 386/10).[/b]
We wniosku o interpretację przepisów podatkowych spółka pytała o możliwość zaliczenia do kosztów uzyskania przychodów zwrotu równowartości wierzytelności innej spółki należącej do tej samej grupy kapitałowej wobec wspólnego kontrahenta, które spółka będąca wierzycielem zamierza umorzyć.
Skarżąca argumentowała, że umorzenie to ma na celu zabezpieczenie jej źródła przychodów, ponieważ poprawia sytuację ekonomiczną kontrahenta, a tym samym umożliwia dalszą współpracę z nim w zakresie sprzedaży towarów. Organ podatkowy nie zgodził się z tym.
Uznał, że koszt taki nie może być zaliczony do kosztów podatkowych, bo nie został poniesiony w celu zabezpieczenia lub zachowania źródła przychodów. Sąd oddalił skargę, w całości podzielając to stanowisko. Także w jego ocenie nie ma bezpośredniego związku między umorzeniem wierzytelności kontrahentowi przez inną spółkę powiązaną ze spółką skarżącą i sytuacją finansową tej ostatniej. Wydatek ten nie został więc poniesiony w celu zabezpieczenia źródła przychodu.