[b]Sąd Najwyższy w swoim wyroku (sygnatura akt II CSK 358/10) potwierdził[/b], że właściciele lokali mogą w uchwale zdecydować o przeznaczeniu nadwyżki zaliczek na fundusz remontowy.
[b]Wyrok ma precedensowe znaczenie. Dotyczy problemu, który może wystąpić praktycznie w każdej wspólnocie mieszkaniowej.[/b] Uwalnia zarządców od zwracania właścicielom groszowych często kwot.
Uczestniczenie w kosztach zarządu związanych z utrzymaniem nieruchomości wspólnej to jeden z podstawowych obowiązków członka wspólnoty. Na ich pokrycie musi uiszczać zaliczki w formie miesięcznych opłat. Zarząd lub zarządca musi się rozliczyć z tych pieniędzy po zakończeniu roku. W sprawie, której dotyczy wyrok SN, chodzi o dwie uchwały podjęte przez jedną ze szczecińskich wspólnot mieszkaniowych.
W uchwale ocenianej przez SN (co do drugiej się nie wypowiedział) [b]właściciele przegłosowali przekazanie na fundusz remontowy 1444 zł 42 gr nadwyżki z zaliczek uiszczonych na koszty nieruchomości wspólnej powstałej po rozliczeniu kosztów zarządu.[/b]
Jedna z właścicielek, Wanda P., powołując się na art. 25 [link=http://akty-prawne.rp.pl/Dokumenty/Ustawy/2000/DU2000Nr%2080poz%20903.asp]ustawy o własności lokali[/link], wystąpiła do sądu przeciwko wspólnocie z żądaniem uchylenia uchwał. Sąd I instancji przyznał jej rację.