Sąd Najwyższy w postanowieniu z 13 kwietnia 2011 r. (V CSK 317/10) uznał, że ten interes trzeba mieć na względzie przy interpretacji przepisów o drodze koniecznej ustanawianej w warunkach zabudowy wielkomiejskiej.
Z wnioskiem takim wystąpili do sądu małżonkowie Z., właściciele kamienicy położonej w Gliwicach przy ul. Zwycięstwa, jednej z głównych w mieście. Kamienica ma duże podwórko, na którym mogą garażować samochody mieszkańców. Do końca lat 70. ubiegłego wieku wjeżdżało się na nie z boku aleją prowadzącą przez grunt Skarbu Państwa. Teren ten został potem oddany w użytkowanie wieczyste PSS Społem. Użytkownik wieczysty wzniósł na nim centrum handlowe. Część terenu graniczącego z podwórkiem małżonków Z. PSS sprzedał. Dziś należy ona do PKN Orlen.
Przez lata, od rozpoczęcia budowy wieżowca, mieszkańcy kamienicy wjeżdżali samochodami na podwórko okrężną drogą od strony ulicy prostopadłej do ul. Zwycięstwa. Korzystali z drogi urządzonej przez PSS, prowadzącej do centrum handlowego. Tylko tą drogą może też dojechać na podwórko śmieciarka.
W pewnym momencie PSS zaczęło to przeszkadzać. Postawiony został szlaban uniemożliwiający swobodny dojazd do posesji. Problem dla mieszkańców jest spory, bo na ul. Zwycięstwa obowiązuje zakaz parkowania. Kamienica ma od tej strony bramę, w której znajduje się klatka schodowa, a z drugiej strony wyjście na podwórko.
W tym stanie rzeczy właściciele kamienicy wystąpili do sądu o ustanowienie na ich rzecz służebności drogi koniecznej obciążającej nieruchomość PSS i na mniejszym odcinku nieruchomość Orlenu. Chcieli, by jej przebieg był taki, z jakiego przez lata mieszkańcy kamienicy korzystali. PSS oponował.