W artykule „Młodością silni..." mec. Andrzej Tomaszek, w trosce o rozszerzenie zawodowej aktywności adwokatów, postuluje ustanowienie przymusu adwokacko-radcowskiego w sądach powszechnych od szczebla sądu okręgowego oraz w sądownictwie administracyjnym. Autor swoje stanowisko motywuje tym, że „prawidłowy model pełnomocnictwa procesowego powinien opierać się na kryterium profesjonalizmu". Ponadto autor wyraża opinię, że „adwokat powinien mieć prawo występowania w każdym postępowaniu, także w zmonopolizowanym obecnie przez rzeczników patentowych postępowaniu rejestrowym na rzecz osób zagranicznych".
Realizacja postulatów mec. Andrzeja Tomaszka w istocie poszerzyłaby rynek usług adwokatów, jednak zarówno treść tych propozycji, jak i ich uzasadnienie w części, w której autor wyraża pogląd, że obecny ustawowy model pełnomocnika procesowego nie zapewnia profesjonalnej pomocy procesowej stronom postępowań sądowych budzi mój głęboki sprzeciw jako rzecznika patentowego.
Według obecnego stanu prawnego pełnomocnikiem procesowym przed sądami powszechnymi oraz sądami administracyjnymi w sprawach własności przemysłowej może być poza adwokatem i radcą prawnym także rzecznik patentowy.
Ustawa o rzecznikach patentowych określa, że sprawa własności przemysłowej dotyczy uzyskiwania, zachowywania, wykonywania oraz dochodzenia praw odnoszących się do przedmiotów własności przemysłowej (np. wynalazków, wzorów przemysłowych, znaków towarowych) oraz zwalczanie nieuczciwej konkurencji. W postępowaniu zgłoszeniowym i dotyczącym przedłużania ochrony pełnomocnikiem może być wyłącznie rzecznik patentowy, przy czym osoby nie posiadające miejsca zamieszkania lub siedziby w Polsce muszą obligatoryjnie skorzystać z zastępstwa rzecznika patentowego.
Niekorzystne rozwiązanie
Wprowadzenie przymusu adwokacko-radcowskiego w sądach powszechnych od szczebla sądu okręgowego oraz w sądach administracyjnych ograniczyłoby poważnie możliwości świadczenia pomocy prawnej przez rzeczników patentowych, a co ważniejsze – działałoby na niekorzyść interesów zgłaszających rozwiązania techniczne do ochrony w Urzędzie Patentowym. Sądami właściwymi rzeczowo w sprawach o ochronę praw własności przemysłowej oraz dotyczących zapobiegania i zwalczania nieuczciwej konkurencji są sądy okręgowe. Z kolei sądy administracyjne właściwe są w sprawach ze skarg na decyzje Urzędu Patentowego.