Trwa sezon uprawowy w rolnictwie. Produkcja roślinna jest bardzo kosztowna i nieprzewidywalna. Szkody w uprawach wyrządzić mogą zwierzęta. Dlatego rolnicy powinni pomyśleć o dochodzeniu roszczeń. Prawo łowieckie (art. 46 i następne) reguluje zasady dochodzenia odpowiedzialności za tzw. szkody łowieckie, tj. dokonane przez zwierzęta łowne zniszczenia plonów, pól, ogrodów i upraw leśnych.
Odpowiedzialność za szkody łowieckie zarządcy lub dzierżawcy obwodu łowieckiego jest ograniczona do szkód wyrządzonych przez pięć enumeratywnie wyliczonych gatunków zwierząt łownych (dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny) w uprawach i płodach rolnych. W tym zakresie istnieje bezwarunkowy obowiązek naprawienia szkody. Jest on związany z samym faktem prowadzenia gospodarki łowieckiej i powstaje niezależnie od kwestii winy osób odpowiedzialnych z ramienia zarządcy lub dzierżawcy obwodu łowieckiego za prowadzenie tej gospodarki. Skarb Państwa odpowiada za szkody wyrządzone przez wilki.
Dzierżawca lub zarządca obwodu łowieckiego obowiązany jest do wynagradzania szkód wyrządzonych w uprawach i płodach rolnych przez dziki, łosie, jelenie, daniele i sarny przy wykonywaniu polowania. Za inne zwierzęta, np. zające, odszkodowanie nie przysługuje.
Odszkodowanie nie przysługuje: 1) osobom, którym przydzielono grunty stanowiące własność Skarbu Państwa jako deputaty rolne na gruntach leśnych;
2) posiadaczom uszkodzonych upraw lub płodów rolnych, którzy nie dokonali ich sprzętu w terminie 14 dni od dnia zakończenia okresu zbioru tego gatunku roślin w danym regionie, określonego przez sejmik województwa w drodze uchwały;