Nie ma żadnego uzasadnienia, aby w Polsce opłaty za transakcje kartą były dwukrotnie wyższe niż średnia w krajach UE. Jeśli zatem obecne działania Narodowego Banku Polskiego zmierzające do obniżenia tych opłat nie przyniosą efektów, Senacka Komisja Budżetu i Finansów Publicznych będzie oczekiwała na propozycje stosownych regulacji prawnych ze strony resortu finansów. Senat gotowy też jest na podjęcie w tej sprawie własnej inicjatywy.
Komisja przy okazji prac nad ustawą o usługach płatniczych w lipcu 2011 r. poruszyła kwestię opłat tzw. interchange fee. Wskazywaliśmy, że stosowanie tak wysokich stawek stanowi przeszkodę w rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce. Chcieliśmy, by ustawa o usługach płatniczych przyczyniła się do obniżenia tych opłat. Jednak postawa banków i operatorów kart bankomatowych nie była przychylna. Komisja zwróciła się wówczas do podmiotów nadzorujących rynek usług płatniczych: resortu finansów, NBP, Komisji Nadzoru Finansowego, Związku Banków Polskich, Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, i do wszystkich banków z prośbą o monitoring rynku w zakresie działania ustawy o usługach płatniczych i o informacje, jakie działania zostały podjęte w sprawie obniżenia opłat interchange.
Jestem przekonany, że ustawa o usługach płatniczych, dyskusja w Senacie i korespondencja z instytucjami rynku finansowego, która została przekazana NBP, stanowiły impuls do podjęcia obecnej debaty publicznej nad obniżeniem prowizji kartowych.
Warto przypomnieć, że dziesięć lat temu Polska Organizacja Handlu i Dystrybucji oskarżyła banki o zmowę w kwestii tych opłat. Do tej pory toczy się przed UOKiK postępowanie antymonopolowe. Choć instytucje nadzoru finansowego widziały problem zbyt wysokich opłat interchange, nie wpłynęły jednak na ich zmniejszenie. Powstał raport o tych opłatach, powstała strategia rozwoju obrotu bezgotówkowego w Polsce, ale nie widać wymiernych efektów. Trudno zresztą oczekiwać, by systemy płatnicze i banki same zrezygnowały z zysków. Komisja bacznie obserwuje działania NBP, oczekuje też na raport resortu finansów z monitoringu ustawy o usługach płatniczych. Najlepszym rozwiązaniem byłoby osiągnięcie porozumienia między wszystkimi stronami systemu kart płatniczych w Polsce, ale przyglądając się rozwiązaniom obowiązującym w innych krajach, trzeba się liczyć z koniecznością wprowadzenia regulacji prawnych, by ograniczyć te opłaty.