Według Światowej Organizacji Zdrowia wirus ebola zabił już w Afryce ponad tysiąc osób, a zaraził 2 tysiące. Jak go rozpoznać?
Dr n. med. Iwona Paradowska-Stankiewicz, konsultant krajowy w dziedzinie epidemiologii:
Po okresie wylęgania trwającym od 2 do 21 dni pojawiają się objawy takie jak gorączka, biegunka połączona z wymiotami, bóle głowy, nudności, bóle brzucha oraz u części osób wysypka plamisto-grudkowa na tułowiu. Objawy krwotoczne zwykle dołączają się w następnym okresie choroby. Jeżeli do tych objawów dołączymy jeszcze pobyt w części zachodniej kontynentu afrykańskiego wówczas powinniśmy jak najszybciej zgłosić się do szpitala zakaźnego.
Jakie jest ryzyko przywleczenia eboli do Polski?
Ryzyko jest niewielkie, ale możliwe, dlatego musimy zachowywać ostrożność i dobrze przygotować się do każdej podróży, zwłaszcza do kraju tropikalnego. Należy ściśle przestrzegać zaleceń kierowanych do osób wyjeżdżających i powracających z zagranicy, publikowanych na stronach np.: Ministerstwa Zdrowia, Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny, czy Światowej Organizacji Zdrowia.