Odliczenie w PIT odsetek od kredytu na zakup nieruchomości

Osoba sprzedająca nieruchomość może zmniejszyć przychód o wydatki na jej nabycie. Będzie jednak kłopot z kosztami zaciągniętej na inwestycję pożyczki

Publikacja: 24.04.2012 08:45

Odliczenie w PIT odsetek od kredytu na zakup nieruchomości

Foto: Fotorzepa, Krzysztof Skłodowski

Fiskus nie zgadza się na odliczenie odsetek od kredytu na zakup nieruchomości. Ostatnio sądy przyznają mu rację.

– Sprzedaję mieszkanie kupione w 2008 r. Na jego zakup zaciągnąłem kredyt. Czy odsetki mogę zaliczyć do kosztów pomniejszających przychód ze sprzedaży? – pyta czytelnik.

Wykaż koszty nabycia

Przychód ze sprzedaży mieszkania można zmniejszyć o koszty jego nabycia. Ta zasada dotyczy nieruchomości kupionych od 1 stycznia 2007 r. Jeśli sprzedamy działkę (mieszkanie, dom) przed upływem pięciu lat od końca roku, w którym ją nabyliśmy, musimy wyliczyć dochód i zapłacić od niego 19-proc. podatek.

Unikniemy go, jeśli przysługuje nam tzw. ulga meldunkowa (dotyczy lokali nabytych w latach 2007 – 2008) albo przeznaczymy pieniądze ze sprzedaży na cele mieszkaniowe (w wypadku nieruchomości kupionych od 1 stycznia 2009 r.).

Jeśli nie możemy skorzystać z tych preferencji, szansę na zmniejszenie podatku daje odliczenie kosztów nabycia (lub wytworzenia) nieruchomości. Jest to przede wszystkim cena z aktu notarialnego, ale także inne wydatki związane z transakcją, np. opłaty notarialne.

Niejednolite wyroki

Urząd skarbowy może jednak zakwestionować odliczenie odsetek od zaciągniętego na zakup mieszkania kredytu. Tym bardziej że ostatnio podatnicy przegrywają spory z fiskusem w tej sprawie.

Jeszcze w zeszłym roku Wojewódzki Sąd Administracyjny w Łodzi (sygn. I SA/Łd 1272/10) uznał, że kosztem wybudowania domu są także zapłacone odsetki od kredytu zaciągniętego na inwestycję. Zdaniem sądu zwiększają one koszt wytworzenia budynku. Faktyczne wydatki będą bowiem wyższe niż w razie finansowania budowy z własnych środków. Gdyby inwestor nie zaciągnął kredytu, nie mógłby wybudować i sprzedać domu.

Tegoroczne wyroki jednak są już niekorzystne dla podatników. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Szczecinie (sygn. I SA/Sz 960/11) uznał, że odsetki od kredytu to wydatki związane z pozyskaniem środków pieniężnych na zakup nieruchomości. Nie można ich utożsamiać z wydatkami na jej nabycie. Nie są to również nakłady poczynione na nieruchomość w trakcie jej posiadania, bo nie wpływają w żaden sposób na podwyższenie jej wartości.

Podobnie było w sprawie rozpatrywanej przez WSA w Poznaniu (sygn. I SA/Po 884/11). Sąd podkreślił, że przepisy o kosztach powinny być interpretowane ściśle. Wydatki związane z kredytem nie są więc kosztem podczas sprzedaży nieruchomości.

Przypomnijmy, że przychód ze sprzedaży nieruchomości – oprócz kosztów nabycia lub wytworzenia (które można na dodatek co roku waloryzować o wskaźnik inflacji) – wolno obniżyć o nakłady zwiększające jej wartość w czasie posiadania, np. wydatki na remont mieszkania czy uzbrojenie działki.

Odliczymy też koszty związane z samą sprzedażą, np. prowizję pośrednika.

masz pytanie, wyślij e-mail do autora p.wojtasik@rp.pl

Opinia dla „Rz"

Przemysław Bogusz, doradca podatkowy z kancelarii TuboTax

Podejście fiskusa jest krzywdzące dla osób sprzedających nieruchomości. Urzędy zgadzają się bowiem, aby odsetki od kredytu mogli odliczyć uzyskujący przychody z wynajmu mieszkań i domów, sprzedający akcje na giełdzie, nie mówiąc już o przedsiębiorcach, dla których jest to normalny koszt prowadzenia działalności gospodarczej. Niby dlaczego więc nie można ich zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu ze sprzedaży mieszkania? Moim zdaniem odsetki od kredytu – zarówno zapłacone przed podpisaniem aktu notarialnego, jak i później – zwiększają koszt nabycia nieruchomości. Gdyby podatnik nie zaciągnął kredytu, nie zdołałby jej przecież kupić.

Fiskus nie zgadza się na odliczenie odsetek od kredytu na zakup nieruchomości. Ostatnio sądy przyznają mu rację.

– Sprzedaję mieszkanie kupione w 2008 r. Na jego zakup zaciągnąłem kredyt. Czy odsetki mogę zaliczyć do kosztów pomniejszających przychód ze sprzedaży? – pyta czytelnik.

Pozostało jeszcze 92% artykułu
Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem