Dawny właściciel mieszkania nie zawsze chce się wyprowadzić. Nabywca musi wówczas wystąpić do sądu o eksmisję. [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=DCC918D67BB73B96D3FAFAEB99E370AF?id=70930]Kodeks postępowania cywilnego[/link] zakazuje eksmisji donikąd. Dłużnikowi trzeba dostarczyć pomieszczenie tymczasowe (robi to: gmina, sam dłużnik lub wierzyciel). Dopóki go nie ma, dopóty dłużnik mieszka w dotychczasowym lokalu. Z tych też powodów nie zawsze licytacja dochodzi do skutku. Wspólnota może także przejąć zadłużone mieszkanie na własność [b](wyrok Sądu Najwyższego z 10 grudnia 2004 r., sygn. III CK 55/04)[/b]. Będzie ono wówczas współwłasnością wszystkich członków wspólnoty. Lokatorom dłużnikom (najemcom, posiadaczom mieszkań lokatorskich lub własnościowych w spółdzielni) także grozi utrata mieszkania za zaległości w opłatach. Najpierw jednak wypowiada się im umowę najmu, a następnie żąda opuszczenia lokalu.
Jeśli lokator nie zrobi tego dobrowolnie, grozi mu, tak jak w wypadku właścicieli, eksmisja. Wielu jednak lokatorom przysługuje prawo do lokalu socjalnego. Jeżeli sąd przyzna im prawo do niego, można ich eksmitować tylko po dostarczeniu tego lokalu. Listę osób uprawnionych zawiera [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=031020C7C4FDFD657F15F14DD5E13653?id=176767]ustawa o ochronie praw lokatorów[/link].
Wśród nich są: ciężarne, bezrobotni, obłożnie chorzy, rodziny z małoletnimi dziećmi, emeryci, renciści spełniający kryteria otrzymania pomocy społecznej, osoby ubogie spełniające przesłanki określone przez radę gminy w drodze uchwały (art. 14 ust. 4 tej ustawy).
[ramka][b]Opinia: Stefan Jacyno, adwokat, wspólnik zarządzający w Kancelarii Wardyński i Wspólnicy[/b]
Prowadzący działalność gospodarczą lub spółkę osobową (cywilną, jawną) odpowiada nie tylko majątkiem firmy (spółki), ale także swoim osobistym. Jeżeli więc ma kłopoty finansowe, jego wierzyciel po uzyskaniu wyroku sądu może wystąpić do komornika o zlicytowanie także jego mieszkania, a z pieniędzy uzyskanych ze sprzedaży zaspokoić swoje wierzytelności. Resztę pieniędzy otrzyma dłużnik. Jeżeli jednak mieszkanie jest wspólne z małżonkiem, to wierzyciel musi uzyskać klauzulę wykonalności także przeciwko małżonkowi, a to będzie możliwe tylko wtedy, gdy mieszkanie było częścią przedsiębiorstwa. Małżonkowie mogą też utracić wspólny lokal, gdy wierzyciel wykaże, że dług prowadzącego działalność powstał za zgodą małżonka; tak jest np. przy kredytach. Trzeba też pamiętać, że do ostatniej chwili dłużnik ma prawo spłacić dług – wtedy komornik musi odstąpić od licytacji mieszkania. [/ramka]