7 sierpnia 2007 r. wojewoda mazowiecki wydał [link=http://]rozporządzenie dotyczące utworzenie obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie[/link]. Następnie w dzielnicach dla m.st. Warszawy: Włochy, Ursus i Ursynów oraz w gminach Lesznowola, Michałowice, Piaseczno, Raszyn oraz Piastów został utworzony obszar ograniczonego użytkowania w związku z prowadzeniem działalności przez Port Lotniczy im. Fryderyka Chopina, którego właścicielem jest Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” (zobacz [link=http://grafik.rp.pl/grafika/323491]mapę[/link], [link=http://grafik.rp.pl/grafika/323493]dokładny opis przebiegu granic obszaru ograniczonego użytkowania dla Portu Lotniczego im. Fryderyka Chopina w Warszawie[/link] oraz [link=http://grafik.rp.pl/grafika/323494]opis przebiegu granic strefy "M"[/link]).
W efekcie znacznie spadła wartość nieruchomości znajdujących się w okolicach lotniska, a będących własnością osób prywatnych.
Właściciele oraz osoby, którym przysługuje inne prawo rzeczowe do nieruchomości, nie są jednak bezradni. Mają prawo, na podstawie art. 129 [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=487A6D7B17509ED1D965D0140561DA76?id=258935]ustawy Prawo ochrony środowiska[/link] żądać:
- wykupu całej nieruchomości lub jej części przez port lotniczy - gdy nie mogą korzystać ze swojej nieruchomości lub to korzystanie jest skutecznie ograniczone, ,
- odszkodowania za poniesioną szkodę w związku z ograniczeniem ze sposobu korzystania z nieruchomości, jak i utraconą wartością nieruchomości w wyniku działań emisyjnych portu lotniczego,