Reklama
Rozwiń

Ma być mniej biurokracji w urzędach zapowiada rząd

Nie trzeba będzie dostarczać urzędnikom zaświadczeń. Wystarczy zwykłe oświadczenie woli, a czasami i ono będzie zbędne

Aktualizacja: 14.12.2010 03:40 Publikacja: 14.12.2010 03:25

Ma być mniej biurokracji w urzędach zapowiada rząd

Foto: Fotorzepa, Rob Robert Gardziński

Takie zmiany przewiduje projekt, którym Sejm zajmie się w tym tygodniu. Chodzi o ograniczanie barier administracyjnych dla obywateli i przedsiębiorców.

Autorem tej propozycji jest rząd, który zwrócił uwagę, że polskie przepisy na każdym kroku nakładają obowiązek dostarczania rozmaitych zaświadczeń. Jest to zarówno uciążliwe, jak i czasochłonne, a także kosztowne. W większości wypadków trzeba bowiem za nie zapłacić.

Odpowiadając na potrzeby petentów urzędów oraz przedsiębiorców, rząd chce znieść obowiązek uzyskiwania zaświadczeń w wielu wypadkach. W tym celu proponuje wprowadzić zmiany aż do 73 różnego typu ustaw.

Tak np. nie trzeba będzie przedkładać osobnego zaświadczenia o nadaniu numerów NIP i REGON, jeżeli poda je we wniosku osoba, która go składa. Tak samo będzie z zaświadczeniami o dochodach, niezaleganiu z płatnościami wobec urzędu skarbowego i składkami do ZUS. Staną się one zbędne. W sytuacji zaś, w której zaistniałoby podejrzenie, że dana osoba oświadczyła nieprawdę, dany urząd będzie mógł sam zasięgnąć informacji we właściwym urzędzie skarbowym lub w ZUS.

Rząd chce także uchylić przepis zobowiązujący do przedkładania w urzędach administracji publicznej zaświadczeń o wpisie do ewidencji działalności gospodarczej lub zaświadczeń (wpisów, odpisów) o wpisie do rejestru przedsiębiorców (Krajowego Rejestru Sądowego) w sytuacji, gdy numer z odpowiedniego rejestru da się zamieścić we wniosku. W niektórych wypadkach zaświadczenia zostaną zastąpione oświadczeniami woli.

Nie są to jedyne zmiany, jakie rząd proponuje w tym projekcie.

[b]Obowiązujące prawo spółdzielcze – według autorów – nie zawiera przepisów umożliwiających ewentualne przekształcanie spółdzielni w spółki prawa handlowego ze skutkami sukcesji uniwersalnej.[/b] Chodzi o wstąpienie świeżo utworzonej spółki w prawa i obowiązki spółdzielni. Nowe przepisy mają to zmienić.

Projekt przewiduje ponadto, że kapitał docelowy spółki będą tworzyć kwoty wpłacone do spółdzielni przez członków, tj. wpisowe, udziały etc. Nie wygasną też udzielone spółdzielni zezwolenia i koncesje.

Pełnomocnicy członków spółdzielni będą mogli ponadto uczestniczyć w walnych zgromadzeniach spółdzielni. W tej chwili spółdzielcy mogą uczestniczyć w walnych zgromadzeniach tylko osobiście. Przepisy czynią wyjątek w tym zakresie w wypadku dzieci i osób prawnych. Ograniczenie to jest najbardziej dolegliwe w wypadku spółdzielni mieszkaniowych.

[i]Etap legislacyjny: przed pierwszym czytaniem w Sejmie[/i]

Spadki i darowizny
Jak długo można żądać zachowku? Prawo jasno wskazuje termin przedawnienia
Prawo w Polsce
Ślub Kingi Dudy w Pałacu Prezydenckim. Watchdog pyta o koszty, ale studzi emocje
Zawody prawnicze
„Sądy przekazały sprawy radcom”. Dziekan ORA o skutkach protestu adwokatów
Konsumenci
Tysiąc frankowiczów wygrywa z mBankiem. Prawomocny wyrok w głośnej sprawie
W sądzie i w urzędzie
Od 1 lipca nowości w aplikacji mObywatel. Oto, jakie usługi wprowadzono