W 2012 r. pani K. nabyła po ciotce spadek w udziale 1/5, którego przedmiotem był wkład mieszkaniowy. Cioci przysługiwało bowiem mieszkanie spółdzielcze, ale nie własnościowe, lecz lokatorskie. Zgodnie z art. 9 ust. 3 ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych, spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu mieszkalnego jest niezbywalne i nie przechodzi na spadkobierców.
Spółdzielnia Mieszkaniowa wypłaciła spadkobiercom przysługujące im części wkładu w 2013 r., po uprawomocnieniu się postanowienia o stwierdzeniu nabycia spadku. Każdemu wystawiła też informacje PIT-8C tj. informację o przychodach z innych źródeł. Wystawia się ją wtedy, gdy przychód jest opodatkowany podatkiem dochodowym.
Pani K. nabrała wątpliwości, czy Spółdzielnia postąpiła słusznie. Jej zdaniem nabycie wkładu w spadku powinno być opodatkowane podatkiem od spadków i darowizn, a nie podatkiem dochodowym. Postanowiła to wyjaśnić występując z wnioskiem o wydanie indywidualnej interpretacji podatkowej.
W odpowiedzi Dyrektor Izby Skarbowej w Poznaniu wydał 4 czerwca 2014 r. dwa odrębne rozstrzygnięcia (ILPB2/436-48/14-5/MK i ILPB2/415-202/14-5/ES). Przede wszystkim przypomniał, że zgodnie z art. 2 ust. 1 pkt 3 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych, przepisów tej ustawy nie stosuje się do przychodów podlegających przepisom o podatku od spadków i darowizn.
Jak zauważył dalej podatek spadkowy obejmuje nabycie w drodze spadku przez osoby fizyczne własności rzeczy i praw majątkowych wykonywanych na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej. Takim prawem majątkowym jest spółdzielcze lokatorskie prawo do lokalu. Z przepisów ustawy o spółdzielniach mieszkaniowych wynika, że wykluczenie możliwości dziedziczenia spółdzielczego lokatorskiego prawa do lokalu nie narusza uprawnień spadkobierców do dziedziczenia wkładu mieszkaniowego związanego z takim prawem, czyli kwoty, którą członek spółdzielni wpłacił w celu uczestniczenia w pokryciu kosztów budowy lokalu.