Są dwa tryby dostępu do wyszukiwarki online, tzn. wnioskowy i bezwnioskowy. W pierwszym wypadku każdorazowo składa się wniosek do Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych. Trzeba w nim uzasadnić potrzebę wyszukania. Z tego trybu korzystają notariusze i komornicy. Natomiast w drugim wypadku podmiot jest zwolniony z obowiązku składania wniosku. Ma bezpośredni dostęp do Centralnej Informacji Ksiąg Wieczystych. Z takiej możliwości korzysta właśnie Agencja Wywiadu. Z tego uprawnienia mogą korzystać również sądy, prokuratura i inne organy ścigania.
A inni?
Komornicy szukają informacji w związku z prowadzoną egzekucją, gdy chcą ustalić majątek dłużnika. Notariusze potrzebują danych do aktu notarialnego. Zdarza się bowiem, że oprócz mieszkania sprzedający posiada jeszcze udział np. w drodze, o czym często zapomina. W sumie od komorników i notariuszy od 1 września 2014 r. do 25 stycznia 2015 r. wpłynęło 69 406 zapytań.
To, że księgi wieczyste mają wersję elektroniczną, to tylko pierwszy etap reformy. Jakie będą kolejne?
Sejm uchwalił 15 stycznia nowelizację ustawy o księgach wieczystych i hipotece, która czeka na podpis prezydenta. Przewiduje ona możliwość składania drogą elektroniczną wniosków o wpis do ksiąg wieczystych. Prawo do tego będą miały trzy grupy podmiotów, a mianowicie: notariusze, komornicy i naczelnicy urzędów skarbowych. Ogromną zaletą składania wniosków drogą elektroniczną będzie automatyczne pojawianie się w księgach wzmianek. Wzmianka wyłącza działanie rękojmi wiary ksiąg wieczystych. Poprawi to bezpieczeństwo obrotu nieruchomościami. Ograniczy bowiem możliwość ponownego sprzedania tej samej nieruchomości, co czasami się zdarza. W tej chwili notariusze mają obowiązek złożyć wniosek o wpis do sądu w ciągu trzech dni od zawarcia umowy w formie aktu notarialnego. Po wejściu w życie tej reformy będą zobowiązani składać go niezwłocznie po sporządzeniu aktu, nie później jednak niż w dniu jego sporządzenia.
Kiedy zmiana wejdzie w życie?
Po upływie dziewięciu miesięcy od dnia ogłoszenia. Spodziewamy się, że będzie to ostatni kwartał tego roku.
Rozumiem, że będzie to ostatni etap reformy?
Planujemy, by docelowo drogą elektroniczną wnioski o wpis składały kolejne grupy podmiotów. Jeszcze w trakcie prac nad nowelizacją, która czeka na podpis prezydenta, bardzo duże zainteresowanie wykazywały banki, Zakład Ubezpieczeń Społecznych i organy celne. Dla banków będzie to bardzo istotne. Data wpływu wniosku do księgi przesądza bowiem o pierwszeństwie hipoteki. Czasami więc będą decydować o tym sekundy.
To są zmiany dla dużych instytucji. A co z nami, osobami fizycznymi? Będzie więcej ułatwień i dla nas?
Od lipca 2014 r. można wydrukować na drukarce odpis z księgi wieczystej. Dużo osób z tej możliwości korzysta. Do grudnia pobrano 53 tys. dokumentów. Liczba ta systematycznie rośnie i dotyczy głównie osób prywatnych.
W tej chwili sąd w Lublinie prowadzi elektronicznie postępowanie nakazowe. Sądzi pani, że postępowanie wieczystoksięgowe w przyszłości mogłoby być prowadzone w ten sposób?
Wciąż wiele osób woli korzystać z tradycyjnych form załatwiania spraw. Choćby z tego względu sądy wieczystoksięgowe nie będą mogły funkcjonować tylko w formie, o którą pani pyta. Nie znikną także siedziby sądów. Nowe technologie nie mogą ograniczać prawa obywatela do sądu.
CV
Sędzia Edyta Bryzgalska pracuje w Ministerstwie Sprawiedliwości od 2009 r. Od 16 listopada 2006 r. do 1 listopada 2009 r. pełniła funkcję przewodniczącego I Wydziału Cywilnego Sądu Rejonowego w Koninie, nadal jest sędzią Sądu Rejonowego w Koninie.