Ile musi pracować nauczyciel, by dostać trzynastkę

Okresy przepracowane to okresy faktycznego wykonywania pracy. Ustawodawca określił przypadki, gdy ten warunek nie musi być spełniony, ale ustalone przez niego wyliczenie ma wyczerpujący charakter.

Publikacja: 02.02.2019 16:41

Ile musi pracować nauczyciel, by dostać trzynastkę

Foto: Adobe Stock

- Nauczyciel nie przepracował w 2018 roku sześciu miesięcy potrzebnych do nabycia prawa do trzynastki w związku z przejściem na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Czy, przy ustalaniu prawa do trzynastki, pracodawca powinien utożsamiać przejście na wskazane wyżej świadczenie z emeryturą?

Nie.

W art. 2 ustawy o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (dalej u.w.r.) przyjęto, że pracownik nabywa prawo do tego wynagrodzenia (tzw. trzynastki) w pełnej wysokości po przepracowaniu u danego pracodawcy całego roku kalendarzowego. Zasadą jest, że pracownik, który nie przepracował całego roku, nabywa prawo do trzynastki w wysokości proporcjonalnej do przepracowanego okresu, ale pod warunkiem, że ten okres wynosi co najmniej 6 miesięcy. Ustawodawca określił także przypadki, gdy przepracowanie co najmniej 6 miesięcy nie jest wymagane. Tak jest m.in. w razie rozwiązania stosunku pracy w związku z przejściem na: emeryturę, rentę szkoleniową albo rentę z tytułu niezdolności do pracy lub świadczenie rehabilitacyjne (art. 2 ust. 3 pkt 4 lit. a u.w.r.).

W orzecznictwie podkreśla się, że okresy przepracowane, o których mowa w u.w.r., należy rozumieć jako okresy faktycznie (efektywnie) przepracowane u danego pracodawcy oraz że wyliczenie przypadków, w których przepracowanie co najmniej 6 miesięcy nie jest wymagane, ma wyczerpujący charakter (por. m.in. uchwała Sądu Najwyższego z 7 lipca 2011 r., sygn. III PZP 3/11, OSNP 2012/1-2/3). Warunki nabywania i utraty prawa do nauczycielskich świadczeń kompensacyjnych określa ustawa z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (dalej u.n.ś.). Jednym z warunków uzyskania tego świadczenia jest rozwiązanie stosunku pracy (por. art. 4 ust. 1 pkt 3 i ust. 2 u.n.ś.).

Prawo do omawianego świadczenia ustaje m.in. z dniem poprzedzającym dzień nabycia prawa do emerytury (por. art. 8 pkt 1 u.n.ś.). W orzecznictwie podkreśla się, że prawo do nauczycielskiego świadczenia kompensacyjnego nie jest tożsame z prawem do emerytury. Zgodnie z wyjaśnieniami zawartymi w wyroku SN z 24 października 2017 r. (sygn. II UK 458/16, LEX nr 2427160) emerytura wymaga odejścia z rynku pracy, podczas gdy nauczycielskie świadczenie kompensacyjne rekompensuje konieczność wcześniejszego odejścia z zawodu ze względu na szczególne warunki pracy. Celem ustawy kompensacyjnej było wprowadzenie przejściowego rozwiązania adresowanego do nauczycieli z długim stażem pracy, będącego alternatywą dla emerytur pomostowych. Rozwiązania te służą złagodzeniu utraty możliwości przechodzenia na emeryturę przed osiągnięciem podstawowego wieku emerytalnego przez pracowników zatrudnionych w szczególnych warunkach lub w szczególnym charakterze. Powoduje to, że nauczycielskie świadczenia kompensacyjne mają autonomiczny charakter.

Przy nabywaniu prawa do trzynastki, ustawodawca wyłączył wymóg przepracowania co najmniej 6 miesięcy w odniesieniu do pracowników przechodzących na emeryturę. Nie dotyczy to jednak przejścia na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne.

— Anna Puszkarska, radca prawny

Podstawa prawna: art. 4, art. 8 ustawy z 22 maja 2009 r. o nauczycielskich świadczeniach kompensacyjnych (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 128)

art. 2 ustawy z 12 grudnia 1997 r. o dodatkowym wynagrodzeniu rocznym dla pracowników jednostek sfery budżetowej (tekst jedn. DzU z 2018 r. poz. 1872)

- Nauczyciel nie przepracował w 2018 roku sześciu miesięcy potrzebnych do nabycia prawa do trzynastki w związku z przejściem na nauczycielskie świadczenie kompensacyjne. Czy, przy ustalaniu prawa do trzynastki, pracodawca powinien utożsamiać przejście na wskazane wyżej świadczenie z emeryturą?

Nie.

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Podatki
Nierealna darowizna nie uwolni od drakońskiego podatku. Jest wyrok NSA
Samorząd
Lekcje religii po nowemu. Projekt MEiN pozwoli zaoszczędzić na katechetach
Prawnicy
Bodnar: polecenie w sprawie 144 prokuratorów nie zostało wykonane
Cudzoziemcy
Rząd wprowadza nowe obowiązki dla uchodźców z Ukrainy
Konsumenci
Jest pierwszy wyrok ws. frankowiczów po głośnej uchwale Sądu Najwyższego
Materiał Promocyjny
20 lat Polski Wschodniej w Unii Europejskiej