Czy wrócą lekcje w sobotę

Nauczyciele obawiają się, że zostanie im odebrane wolne w weekendy.

Aktualizacja: 06.01.2019 13:40 Publikacja: 06.01.2019 13:08

Czy wrócą lekcje w sobotę

Foto: Fotolia

Związkowcy przypuszczają, że w tym roku martwy od lat przepis umożliwiający organizowanie sześciodniowego tygodnia nauki szkolnej zacznie być wykorzystywany. Dlatego chcą, aby ten zapis został trwale usunięty z polskiego systemu prawnego.

Czytaj także: MEN o lekcjach w soboty

W ostatnich dniach grudnia Ministerstwo Edukacji Narodowej skierowało do konsultacji projekt rozporządzenia w sprawie szczegółowej organizacji publicznych szkół i publicznych przedszkoli. Znalazł się w nim niepokojący nauczycieli i rodziców zapis, mówiący o tym, że zajęcia w szkołach „mogą być realizowane przez pięć lub sześć dni w tygodniu".

Resort tłumaczył, że umieszczenie tego zapisu to nic innego jak porządkowanie prawa, bo takie rozwiązanie istnieje już 16 lat. „Proponujemy, by ten przepis znalazł się w innym rozporządzeniu, dotyczącym organizacji pracy szkoły, a nie – jak dotychczas – w rozporządzeniu dotyczącym organizacji roku szkolnego" – napisało ministerstwo w specjalnych oświadczeniu. Podkreśliło jednocześnie, że jak dotąd nie ma potrzeby organizowania lekcji w soboty.

To tłumaczenie nie przekonuje związków zawodowych. Na stronie sekcji oświatowej NSZZ Solidarność znalazł się apel, by ta propozycja w ogóle zniknęła z projektu. „Stanowczo protestujemy przeciwko temu przepisowi" – podkreślili związkowcy.

Ich zdaniem w niesprzyjających okolicznościach szkoły mogą sięgać po to rozwiązanie. Jak podaje MEN, naukę w soboty można organizować, gdy współczynnik zmianowości wynosi co najmniej 2. Ministerstwo zapewnia, że do tej pory w praktyce oznaczało to, że przepis wykorzystywany był w sytuacjach losowych.

W tym roku jednak do szkół średnich trafi podwójny rocznik – w sumie blisko 730 tys. uczniów. To oznacza, że w niektórych szkołach średnich, np. renomowanych liceach, młodzież będzie się uczyła na dwie zmiany. By rozładować tłok, samorządy, np. w Warszawie, już rozważają możliwość zorganizowania zajęć w soboty, tworząc dla części uczniów system nauki wtorek–sobota. Dlatego zdaniem związkowców usunięcie kontrowersyjnego zapisu z projektu rozporządzenia ograniczyłoby zakusy samorządowców na wolne weekendy.

Związkowcy przypuszczają, że w tym roku martwy od lat przepis umożliwiający organizowanie sześciodniowego tygodnia nauki szkolnej zacznie być wykorzystywany. Dlatego chcą, aby ten zapis został trwale usunięty z polskiego systemu prawnego.

Czytaj także: MEN o lekcjach w soboty

Pozostało 88% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt