Jak przyznawać nauczycielom wolne na dziecko

Dyrektorzy szkół nie wiedzą, jak przyznawać nauczycielom wolne na dziecko w godzinach. Wolą więc stosować zasady sprzed zmiany kodeksu pracy.

Aktualizacja: 05.02.2016 17:39 Publikacja: 05.02.2016 17:02

Jak przyznawać nauczycielom wolne na dziecko

Foto: sxc.hu

Były prezydent Bronisław Komorowski ani zajmujący się nowelizacją kodeksu pracy posłowie nie przewidzieli, że nowe, korzystne dla milionów rozwiązania spowodują niemałe zamieszanie. Chodzi o określone w art. 188 kodeksu pracy dwa dni opieki na dziecko, które każdy pracownik może wziąć w każdym momencie, bez potrzeby tłumaczenia się przełożonemu.

Od 1 stycznia 2016 r. te dwa dni można rozbić na 16 godzin wolnego. Taka, wydawałaby się błaha, zmiana ma ogromne znaczenie dla ponad 50 tys. niepełnosprawnych, dla których dzienna norma czasu pracy to tylko siedem godzin. Jeszcze większe zamieszanie ten przepis budzi wśród nauczycieli, którzy zgodnie z przepisami mają najczęściej 18-godzinne pensum pracy w tygodniu. Przeliczając więc te 16 godzin, nauczyciel mógłby zapewnić sobie prawie tydzień płatnego wolnego na dziecko.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Samorząd
Krzyże znikną z warszawskich urzędów. Trzaskowski podpisał zarządzenie
Prawo pracy
Od piątku zmiana przepisów. Pracujesz na komputerze? Oto, co powinieneś dostać
Praca, Emerytury i renty
Babciowe przyjęte przez Sejm. Komu przysługuje?
Spadki i darowizny
Ten testament wywołuje najwięcej sporów. Sąd Najwyższy wydał ważny wyrok
Sądy i trybunały
Sędzia WSA ujawnia, jaki tak naprawdę dostęp do tajnych danych miał Szmydt