Z ulgi mogą skorzystać także te osoby, które łączą się z Internetem przez telefon, tzn. dzwoniąc na określony numer. Podstawą odliczenia jest faktura z wyszczególnioną opłatą.
Osoby, które decydują się na szybkie łącze z siecią, płacą faktury, których suma w trakcie roku przekracza 760 zł. W takiej sytuacji warto pamiętać, że limit odliczeń dotyczy jednej osoby. Jeśli w domu lub lokalu mieszka kilku podatników korzystających z Internetu, to każdy z nich może odrębnie odliczyć ulgę. Najbardziej typowy przykład to wykorzystywanie Internetu przez małżonków. Trzeba jednak zadbać, aby faktury były wystawiane na wszystkie osoby, które zamierzają odliczyć wydatki od dochodu.
Problemem tym zajmował się przykładowo Urząd Skarbowy Poznań-Grunwald w interpretacji z 27 lipca 2007 r. (AD/415-40/07). Z pytania wynika, że podatniczka i jej córka mieszkają w tym samym miejscu i korzystają tam z Internetu. Początkowo faktura wystawiana była na córkę, a od kwietnia 2007 r. wyszczególniane są na niej także dane matki.
Urząd zgodził się, że w takiej sytuacji z ulgi mogą skorzystać dwie osoby. Istotne jest jednak, że mogą odliczyć tylko wydatki rzeczywiście poniesione w danym roku. Jeśli więc okazałoby się, że faktury opłacane są tylko z konta jednej z podatniczek, urząd może to zakwestionować.
Lepiej więc, aby np. na zmianę – co drugi miesiąc – regulowały fakturę (albo płaciły co miesiąc po połowie). Dzięki temu nie będzie już żadnych wątpliwości, że każda z nich ponosiła wydatki.
O tym, jak ważne jest osobiste regulowanie płatności, świadczy interpretacja Drugiego Urzędu Skarbowego w Koszalinie z 28 marca 2006 r. (ZN-II-1/415-10/06/WL).