Wystarczy przelać pieniądze na konto organizacji, która prowadzi charytatywną działalność. Można też przekazać prezenty. Prócz satysfakcji z tego, że pomogliśmy innym, możemy pomniejszyć o darowiznę swój dochód.
Odliczyć od dochodu można darowizny przekazywane na cele określone w art. 4 ustawy z 24 kwietnia 2003 r. o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie (dalej uodpp) organizacjom, o których mowa w art. 3 ust. 2 i 3, prowadzącym działalność pożytku publicznego. Są to m.in. organizacje pozarządowe (tj. osoby prawne i jednostki organizacyjne nieposiadające osobowości prawnej) nienależące do sektora finansów publicznych i niedziałające w celu osiągnięcia zysku, np. fundacje i stowarzyszenia. Muszą prowadzić działalność społecznie użyteczną w zakresie określonym w art. 4 ust. 1 uodpp (np. pomoc społeczna, działania na rzecz osób niepełnosprawnych, upowszechnianie kultury fizycznej i sportu).
Nie muszą natomiast posiadać statusu organizacji pożytku publicznego. Darczyńca musi jednak wykazać, że dana organizacja spełnia warunki określone w uodpp. Potwierdziło to Ministerstwo Finansów w piśmie z 15 kwietnia 2004 r. (PB3/8214-108/WK/ 04): „skorzystanie z możliwości odliczenia przekazanych darowizn od dochodu nie jest uzależnione od posiadania przez obdarowanego (np. organizację pozarządową) statusu organizacji pożytku publicznego”.
Dochód można też pomniejszyć o darowizny na cele kultu religijnego. Przy czym ustawodawca określił tutaj tylko cel darowizny, nie zawężając kręgu obdarowanych. Jak wyjaśniono w piśmie Ministerstwa Finansów z 31 października 1995 r. (PO2/11-01573/95), wydatki na cele kultu religijnego to środki przeznaczone dla Kościołów, związków religijnych i kościelnych osób prawnych.
Osoby fizyczne mogą odliczyć darowizny do wysokości 6 proc. swojego dochodu.