Aby to zrobić, musimy wskazać w zeznaniu rocznym konkretną organizację pożytku publicznego oraz numer jej wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Natomiast naczelnik urzędu skarbowego przekaże na jej rzecz kwotę w wysokości nieprzekraczającej 1 proc. podatku wynikającego z zeznania (po pomniejszeniu o koszty przelewu bankowego). Ma na to trzy miesiące od upływu terminu na złożenie zeznania podatkowego, jednak pod warunkiem złożenia go w obowiązującym terminie, tj. do 30 kwietnia. W razie spóźnienia wniosek nie zostanie uwzględniony.
Takie same zasady dotyczą zarówno podatników płacących podatek zryczałtowany, jak i opodatkowanych na zasadach ogólnych (również płacących podatek liniowy).
Do końca każdego roku minister pracy w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości będzie ogłaszał w Monitorze Polskim wykaz organizacji mających status organizacji pożytku publicznego na dzień 30 listopada danego roku.
Z komunikatu Ministerstwa Finansów z 21 grudnia 2007 r.: „(...) w obecnym stanie prawnym podatnik, który chce podzielić się 1 proc. swojego podatku z organizacją pożytku publicznego, nie musi sam dokonywać wpłaty na konto tej organizacji, a jedynie w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym (PIT-28, PIT-36, PIT 36L, PIT-37, PIT-38) podać wysokość wnioskowanej (zadeklarowanej) wpłaty, która nie może przekroczyć kwoty odpowiadającej 1 proc. podatku należnego, oraz dane pozwalające na właściwe zidentyfikowanie organizacji pożytku publicznego, tj. jej nazwę oraz numer wpisu do Krajowego Rejestru Sądowego. Podatnik ma prawo wybrać tylko jedną organizację, z zamieszczonych w wykazie ogłoszonym do końca roku podatkowego w drodze obwieszczenia przez ministra pracy i polityki społecznej w porozumieniu z ministrem sprawiedliwości. (...) Jednocześnie podatnik w składanym przez siebie zeznaniu podatkowym może również podać dodatkowe informacje, które w jego ocenie mogą mieć wpływ na dystrybucję środków gromadzonych przez organizację pożytku publicznego (np. na konkretny cel).
Informację tę podatnik będzie mógł zamieścić w rubryce »Inne informacje, w tym ułatwiające kontakt z podatnikiem«, znajdującej się bezpośrednio nad wnioskiem o przekazanie 1 proc. podatku należnego, odpowiednio w: