Przywilej ten przysługuje osobom rozliczającym się na podstawie ustawy o PIT (bez względu na to, czy prowadzą działalność gospodarczą, czy też czerpią zyski z najmu prywatnego)
Ustal wartość
Pierwszy krok to obliczenie wartości początkowej nieruchomości. Będzie to cena nabycia, koszt wytworzenia bądź wartość rynkowa.
Za cenę nabycia uważa się kwotę należną zbywcy, powiększoną o koszty związane z zakupem naliczone do dnia przekazania do używania (np. opłaty notarialne).
Jeżeli budynek został wybudowany we własnym zakresie przez właściciela, wartość początkową będzie stanowił koszt jego wytworzenia. Za koszt wytworzenia uważa się wartość, w cenie nabycia, zużytych rzeczowych składników majątku i wykorzystanych usług obcych, kosztów wynagrodzeń za pracę wraz z pochodnymi oraz inne koszty z wyjątkiem wyłączonych przez ustawodawcę np. wartości własnej pracy podatnika, jego małżonka i małoletnich dzieci.
Jeśli otrzymaliśmy lokal w spadku, jako darowiznę lub w inny nieodpłatny sposób, podstawę amortyzacji ustalamy na podstawie wartości rynkowej z dnia nabycia (chyba że umowa darowizny albo umowa o nieodpłatnym przekazaniu określa tę wartość w niższej wysokości).