Niewykonywanie pracy przed 4 czerwca 1989 r. na skutek represji politycznych,
Przypadające po 14 listopada 1991 r. okresy pobierania wynagrodzenia za czas niezdolności do pracy, wypłaconego na podstawie kodeksu pracy, okresy pobierania zasiłków (chorobowego, opiekuńczego lub świadczenia rehabilitacyjnego w czasie zatrudnienia i po jego ustaniu),
Okresy działalności kombatanckiej, równorzędnej z tą działalnością, a także okresy zaliczane do okresów tej działalności,
Okresy osadzenia w więzieniu lub innych miejscach odosobnienia na terytorium Polski na mocy skazania albo bez wyroku po 31 grudnia 1956 r. za działalność polityczną.
Emeryturę górniczą oblicza się według zasad określonych w art. 53 ustawy emerytalnej. Przed przystąpieniem do obliczenia należy ustalić okresy pracy górniczej, do których mają zastosowanie przeliczniki wynikające z art. 51 ustawy emerytalnej. Są to:
1,5 za każdy rok pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy;
1,8 za każdy rok pracy, o której mowa w art. 50d ustawy emerytalnej;
1,4 za każdy rok pracy wykonywanej w pełnym wymiarze czasu pracy, o której mowa w art. 50c ust. 1 pkt 1 – 3 i 5 – 9 ustawy emerytalnej, wykonywanej częściowo na powierzchni i częściowo pod ziemią;
1,2 za każdy rok pracy, o której mowa w art. 50c ust. 1 pkt 4 i 5 ustawy emerytalnej, wykonywanej stale i w pełnym wymiarze czasu pracy na odkrywce w kopalniach siarki i węgla brunatnego, w kopalniach otworowych siarki oraz w przedsiębiorstwach i innych podmiotach wykonujących roboty górnicze dla kopalń siarki i węgla brunatnego.
Okres pracy wynikłe z zastosowania przeliczników ogranicza się do 45 lat.Przy ustalaniu wysokości górniczej emerytury uwzględnia się wszystkie udowodnione okresy składkowe, a więc m.in. niebędące pracą górniczą lub pracą równorzędną z pracą górniczą okresy zatrudnienia lub działalności objętej obowiązkiem ubezpieczenia społecznego. Uwzględnia się także wszystkie udowodnione okresy nieskładkowe z zastosowaniem zasady, że nie mogą one przekraczać 1/3 udowodnionych okresów składkowych.
Ustawa emerytalna wprowadziła też możliwość wliczenia stażu pracy pod ziemią do zwykłej emerytury, gdy dana osoba nie spełnia innych warunków do uzyskania emerytury górniczej. Stosuje się wtedy inne przeliczniki zgodnie z art. 52 ustawy emerytalnej:
1,5 za każdy rok pracy górniczej wykonywanej pod ziemią stale i w pełnym wymiarze czasu pracy;
1,8 za każdy rok pracy górniczej wykonywanej pod ziemią, np. pracy przodkowej, w drużynach ratowniczych (zgodnie z art. 50d ust. 1 ustawy emerytalnej).
Okres pracy obliczony z zastosowaniem wymienionych przeliczników ogranicza się do 40 lat.