Dobrej woli przepisy nie zastąpią

Postanowienie sądu regulujące kontakty rodzica z dzieckiem może być egzekwowane przymusowo, tak samo jak odebranie dziecka rodzicowi, któremu nie przysługuje władza rodzicielska

Publikacja: 12.11.2009 06:55

Dobrej woli przepisy nie zastąpią

Foto: www.sxc.hu

Potwierdził to[b] Sąd Najwyższy we wciąż aktualnej uchwale z 28 sierpnia 2008 r. (sygn. III CZP 75/08)[/b]. Przymusowe działania to jednak ostateczność.

Dlatego sąd powinien przede wszystkim już w toku sprawy o ustalenie kontaktów wykorzystać wszystkie sposoby na złagodzenie konfliktu. W orzeczeniu zaś normującym kontakty z dzieckiem może zobowiązać rodziców do poddania się terapii rodzinnej i skierować ich np. do ośrodka diagnostyczno-konsultacyjnego, innej poradni rodzinnej czy psychologa. Może też wskazać sposób kontroli wywiązywania z nałożonych na nich obowiązków.

Sądy otrzymały nowe uprawnienia, które mają zapewnić korzystanie z prawa do kontaktów. [b]Sąd może zobowiązać osobę, której przyznał do nich prawo albo pod której pieczą dziecko pozostaje, do pokrycia kosztów podróży, pobytu i powrotu dziecka, a nawet osoby mu towarzyszącej.[/b] Może zobowiązać osobę, u której dziecko przebywa, do złożenia sumy pieniężnej do depozytu sądowego na pokrycie wydatków uprawnionego do kontaktów na wypadek niewykonania lub niewłaściwego wykonywania obowiązków wynikających z orzeczenia o kontaktach. Może też odebrać od każdej z takich osób przyrzeczenie, że będą się zachowywały w określony sposób.

Jeśli to nie pomoże, droga do egzekwowania postanowień jest taka sama jak w sprawach o odebranie dziecka pozostającego pod władzą rodzicielską. Procedurę tę normuje art. 598[sup]1 [/sup]– 598[sup]12[/sup] [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr;jsessionid=5D57A2F198B9589AF81428185545D067?id=70930]k.p.c. [/link]Oznacza to m.in., że sąd orzeka w tych sprawach po przeprowadzeniu rozprawy, że o takiej sprawie i terminach rozpraw informowany jest prokurator, że sąd może zlecić kuratorowi sądowemu przymusowe odebranie dziecka, że na żądanie kuratora policja będzie obowiązana udzielić mu pomocy w czynnościach z tym związanych, że np. w razie ukrycia dziecka kurator zawiadomi prokuratora.

Przepisy zobowiązują też kuratora do zachowania szczególnej ostrożności i uczynienia wszystkiego, żeby dobro dziecka nie zostało naruszone, a zwłaszcza by nie doznało krzywdy fizycznej ani moralnej.

Kurator może też zażądać pomocy opieki społecznej albo innej powołanej do tego instytucji. Są to sprawy bardzo trudne. Najważniejsza jest dobra wola stron i tego żadnymi przepisami się nie zagwarantuje.

Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Prawo drogowe
Ważny wyrok ws. płatnego parkowania. Sąd: nie można nakładać kar za spóźnienie
Oświata i nauczyciele
Nauczyciele nie ruszyli masowo po pieniądze za nadgodziny. Dlaczego?
Prawo w Polsce
Jak zmienić miejsce głosowania w wyborach prezydenckich 2025?
Prawo drogowe
Ważny wyrok dla kierowców i rowerzystów. Chodzi o pierwszeństwo