Horizon TV to zapowiadana od dawna w UPC Polska usługa multiscreeningu. W ramach serwisu będzie można korzystać z biblioteki VoD  i oglądać 98 kanałów telewizyjnych z oferty UPC Polska. – 70 z nich będzie dostępnych dla użytkowników także poza siecią UPC w otwartym Internecie. Do pozostałych 28 kanałów nie mamy praw, by móc je nadawać przez otwarty Internet, bo nadawcy mają problem z wyczyszczeniem praw do nadawanych przez siebie treści – mówił Grzegorz Esz z zarządu UPC Polska. Z Horizona będzie można korzystać na trzech urządzeniach jednocześnie – usługa jest dostępna na smartfony, tablety i komputery, aplikacja Horizon TV ma działać w systemach Android i iOS. Nie ma natomiast jej wersji na smart TV. – Nie mamy też aplikacji dla systemu Windows i nie powiem, kiedy możemy ją mieć. W Polsce ten system zdobywa popularność, ale ponad 90 proc. urządzeń działa w oparciu o system Android i iOS – mówił Esz. Biblioteka VoD będzie możliwa do odtwarzania na urządzeniach mobilnych, ale trzeba ją będzie zamawiać poprzez dekoder – UPC nie chciało płacić Apple za tworzenie takiej usługi, bo musiałoby ponosić takie koszty lub obciążyć nimi końcowego klienta, przez co końcowa cena multiscreeningu byłaby wyższa. Dla klientów pakietu Max Extra HD UPC i klientów oferty triple play UPC usługa jest i będzie dostępna bezpłatnie. Abonenci pakietu Select Extra HD mogą korzystać z niej bezpłatnie do 31 lipca tego roku. Po tym terminie będzie ona dla nich płatna 5 zł miesięcznie. Horizon na razie ma być dostępny tylko dla klientów UPC, ale w przyszłości firma dopuszcza możliwość udostępniania Horizon TV także niezależnie, jako typowego serwisu OTT (over-the-top).

UPC pracuje też nad dekoderem Horizona, w czerwcu zacznie zapraszać zainteresowanych nim testerów do kontaktu.

W poniedziałek firma rusza też z Wi-Free – siecią darmowych hotspotów tworzoną przez modemy Wi-Fi użytkowników Internetu UPC. – Testy tej usługi przeprowadzaliśmy w Sopocie i Krakowie, w przyszłym tygodniu ruszy 150-180 takich punktów, w ciągu kolejnych kilku tygodni będzie mogło z nich korzystać ok. 600 tys. naszych klientów – mówi Artur Dominiak z UPC.

Z usługi mogą korzystać klienci Internetu UPC, którzy korzystają z Internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s. – Oni będą mieli możliwość bezpośredniego logowania się do hotspotu. Zainteresowanych tą usługą klientów korzystających z Internetu o prędkości mniejszej niż 30 Mb/s będziemy przekonywać do upgrade'owania pakietu internetowego – mówił Grzegorz Esz. Jak dodał, w ciągu dwóch najbliższych lat UPC chce oferować już tylko dostęp do sieci o prędkości 120 Mb/s i wyższej.

UPC rusza też niebawem z testami Internetu o prędkości 500 Mb/s w pięciu miastach. Komercyjnie dostęp do sieci o takiej prędkości może zostac wprowadzony do oferty nawet jeszcze w tym roku. – Nie wykluczamy tego, ale bezpiecznym terminem jest początek przyszłego roku – mówił Artur Dominiak.