A jednak. Niestety, jeszcze na przełomie lutego i marca wielu wydawców nie było się w stanie uporać z rynkowym bałaganem spowodowanym wspomnianą zmianą i określić poziom ubiegłorocznej sprzedaży swoich najpopularniejszych tytułów.
Tym właśnie należy tłumaczyć nieobecność w niniejszym zestawieniu nazwisk takich jak Małgorzata Kalicińska, Wojciech Cejrowski czy Andrzej Pilipiuk. Brakuje w nim również Stephenie Meyer, autorki wciąż bestsellerowej sagi „Zmierzch". Nie oznacza to jednak, że sprzedaż kolejnych tomów cyklu nie uprawniała do jego obecności w omawianym gronie. Wprost przeciwnie, a opierając się również na informacjach pochodzących z sektora dystrybucyjnego, można stwierdzić, że znalazłaby się w nim także ostatnia, utrzymana w klimacie „Zmierzchu", inna powieść tej autorki „Drugie życie Bree Tanner", jednak wydawca nie zdecydował się na ujawnienie wysokości sprzedaży tych pozycji.
Polskiej premierze najnowszej powieści Dana Browna nie towarzyszyło tak ogromne medialne zainteresowanie, bo w przypadku „Zaginionego symbolu" zabrakło gorących kontrowersji, które towarzyszyły jego wcześniejszym bestsellerom, jak „Kod Leonarda da Vinci" czy „Anioły i demony". Więcej zamieszania wokół „Zaginionego symbolu" wywołały sprawa dystrybucji tytułu i fakt, że znacznie taniej niż w księgarni książkę można było kupić w supermarketach i sieciach dyskontowych. Jednak według deklaracji jej współwydawców dystrybucyjne kontrowersje nie przeszkodziły „Zaginionemu symbolowi" stać się najlepiej sprzedającym się tytułem książkowym w naszym kraju w 2010 roku (350 tys. egz.).
Pewien obraz tego, jak wyglądało czytelnictwo w Polsce w ubiegłym roku, prezentują opublikowane niedawno najnowsze badania czytelnictwa Biblioteki Narodowej. Ze względu na spiętrzenie się wielu bardzo różnych negatywnych zjawisk nie był to okres sprzyjający książkowym zakupom. Ale jakie książki kupowaliśmy? W pierwszej dziesiątce naszego zestawienia znalazły się cztery powieści, dwie biografie („Kapuściński non-fiction" oraz „RockMann, czyli jak nie zostałem saksofonistą") i jedna opowieść na wskroś autobiograficzna „Zielone drzwi", a także trzy poradniki dr. Pierre'a Dukana.
Spośród obecnych w zestawieniu oficyn trzy umieściły w nim po cztery tytuły: Albatros, Otwarte i Czarna Owca, trzy kolejne po trzy pozycje. Patrząc dalej, napotykamy prawdziwy gatunkowy miszmasz. Nie brakuje tu publikacji stanowiących efekt tragedii smoleńskiej („Hołd katyński"), a także nowych książek tradycyjnie popularnych autorów, jak Stephen King, Janusz Głowacki, Paulo Coelho, Carlos Ruiz Zafón, Norman Davies, Harlan Coben i Nicholas Sparks.