Irena Anders, pierwsza dama emigracji

Historia miłości generała Władysława Andersa i Renaty Bogdańskiej (pseudonim sceniczny pani Ireny) to najwspanialsza polska love story II wojny światowej.

Publikacja: 16.09.2012 16:00

Irena Anders, pierwsza dama emigracji

Foto: Uważam Rze

Wybitny polski dowódca po straszliwych przeżyciach na Łubiance zobaczył ją po raz pierwszy jeszcze w Sowietach. Występowała wówczas na scenie jako śpiewaczka i była najpiękniejszą kobietą w całej polskiej armii. Tak zaczęła się ta historia.

Pani Irena towarzyszyła generałowi na Bliskim Wschodzie,  później we Włoszech. Po wojnie w Londynie, choć została pierwszą damą emigracji, nie zaprzestała działalności artystycznej. Występowała między innymi w kabaretach Mariana Hemara. Była „wielką gwiazdą, której Polska nie miała".

O przyjeździe do okupowanego przez Sowietów kraju oczywiście nie było mowy. Jej mąż był bowiem dla komunistów „wrogiem numer jeden", symbolem tego wszystkiego, czego tak straszliwie w Polakach nienawidzili. Irena Anders pomimo swojego wielkiego talentu pozostała więc dla Polaków w kraju nieznana. Prasa poświęciła jej większą uwagę dopiero w 2010 r., gdy zmarła...

Wydany w Londynie album „Irena Renata Anders. W prasie i na scenie" zawiera wycinki prasowe, zdjęcia i wywiady z Ireną Anders. Te ostatnie pokazują, że do końca życia miała „charakter" i nie bała się mówić głośno tego, co myśli. Gdy w 2004 r. rozeszła się pogłoska, że podczas pobytu w Polsce przyjęła zaproszenie Aleksandra Kwaśniewskiego, powiedziała w jednym z wywiadów:

„Przysięgam na pamięć męża, że u Kwaśniewskiego nie byłam! Po pierwsze nie byłam zaproszona, a po drugie nawet gdybym była, to bym nie poszła. Byłam natomiast u pana Lecha Kaczyńskiego. Czarujący zupełnie! Powiedział, że jestem najpiękniejszą kobietą, jaką widział w Polsce! No to jak tu nie kochać takich ludzi?". Album dostępny jest w Polsce za pośrednictwem wydawnictwa LTW.

Irena Renata, Anders. W prasie i na scenie, Pro-Vison Publishing

Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: Kinga Wyrzykowska o „Porządnych ludziach”
Literatura
„Żądło” Murraya: prawdziwa Irlandia z Polakiem mechanikiem, czarnym charakterem
Literatura
Podcast „Rzecz o książkach”: Mateusz Grzeszczuk o „Światach lękowych” i nie tylko
Literatura
Zmarły Mario Vargas Llosa był piewcą wolności. Putina nazywał krwawym dyktatorem
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Literatura
Zmarł laureat Nagrody Nobla Mario Vargas Llosa
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne