Reklama
Rozwiń

Kanada: Biskupi przypominają - marihuana może legalna, ale wciąż grzech

Bez względu na orzeczenia rządu używanie marihuany jest i pozostanie grzechem - ogłosiła Konferencja Episkopatu Kanady w reakcji na legalizację marihuany w tym kraju.

Aktualizacja: 04.07.2018 12:20 Publikacja: 04.07.2018 11:59

Kanada: Biskupi przypominają - marihuana może legalna, ale wciąż grzech

Foto: AFP

qm

Premier Justin Trudeau, który w swoim programie wyborczym miał obietnicę zalegalizowania narkotyku, miał nadzieję, że przepisy uda się wprowadzić od 1 lipca, musi minąć kilka tygodni, zanim regulacje zostaną wprowadzone w życie. Marihuana przestanie więc być nielegalna dopiero od 17 października.

Kanada stanie się w ten sposób pierwszym krajem z grupy G7, który zalegalizuje tzw. rekreacyjną marihuanę. Przyjęte przepisy zakładają, że każdy dorosły Kanadyjczyk będzie mógł legalnie stosować marihuanę, posiadać do 30 g suszu, hodować w domu najwyżej cztery rośliny. Karane będzie natomiast sprzedawanie narkotyku osobom poniżej 14. roku życia.

Dowiedz się więcej: Kanada legalizuje rekreacyjne stosowanie marihuany

Swoje oświadczenie w związku ze zmianą przepisów wystosowała Konferencja Episkopatu Kanady. - Cnota umiarkowania, jak wyjaśniono w Katechizmie Kościoła Katolickiego, zachęca nas do unikania wszelkiego rodzaju nadużyć: żywności, alkoholu, tytoniu czy lekarstw - powiedział ks. Frank Leo, sekretarz generalny, którego cytuje portal Catholic Herald. - W szczególny sposób Katechizm podkreśla, że używanie jakiegokolwiek narkotyku, z wyjątkiem przyczyn ściśle terapeutycznych, jest również poważnym wykroczeniem, ponieważ zażywanie narkotyków wyrządza bardzo poważne szkody zdrowiu i życiu ludzkiemu - dodał.

Jezuita Terrence Prendergast, arcybiskup Ottawy ocenił z kolei, że zażywanie marihuany to jeden ze sposobów na ucieczkę od trudności i wyzwań. Dodał, że swoje ciało każdy może używać tak jak chce, ale "pewnego dnia trzeba będzie zdać z tego sprawę Bogu".

- Rekreacyjne użycie substancji - czy to marihuany, czy innych narkotyków i opioidów - jest częścią kontinuum konsumpcji substancji, które pozwalają ludziom uciec przed tym, co uważają za ciężar i wyzwanie życiowe. Biskupi, kapłani, katecheci, osoby pracujące z młodzieżą i duszpasterze będą musieli uczyć umiarkowania i wskazywać, jaki będzie to miało wpływ na podejmowane przez nas decyzje. Wytyczne dla spowiedników powinny pomóc w udzielaniu penitentom mądrego doradztwa w tej sprawie - powiedział duchowny.

Kościół
Rząd bezskuteczny w sprawie likwidacji Funduszu Kościelnego. Ujawniamy kulisy
Kościół
Miliardy na Kościoły. Dotacje poza konkursem, nieweryfikowalni duchowni w ZUS
Kościół
Wybór nowego papieża w rękach młodych. Relacja z konklawe
Kościół
Ks. prof. Kobyliński zdradził, kto jego zdaniem zastąpi zmarłego papieża Franciszka
Kościół
Podcast „Rzecz w tym”: Czy jest szansa na kolejnego papieża Polaka?