Komisja Europejska zatwierdziła już plany odbudowy złożone przez kilkanaście państw wspólnoty. Na zielone światło wciąż czekają Polska i Węgry, w których - zdaniem KE - dochodzi do naruszenia wolności mediów oraz niezależności sądów. Wstrzymywanie tych pieniędzy skrytykował kard. Gerhard Ludwig Müller, oceniając, że Unia nie może w ten sposób wywierać presji na Polskę. - To nie są pieniądze polityków europejskich, lecz europejskich podatników. Polska składa się z wolnych obywateli i jest w stanie w wolnych wyborach zaakceptować lub odrzucić dany rząd. Żaden europejski trybunał i politycy nie mają moralnego prawa, mówić że Polacy źle głosowali, dlatego musimy ich zastraszać tak długo, aż zagłosują według naszych preferencji - powiedział.

W w wywiadzie udzielonym TV Trwam niemiecki hierarcha krytykował też „ideologię gender”, która „używając pseudoargumentu o sprawiedliwości płciowej, w rzeczywistości niszczy właściwy związek pomiędzy mężczyzną i kobietą, którzy są stworzeni dla siebie”. - Mogą oni stać się rodzicami, a przez to mieć udział w drodze ku pełni człowieczeństwa- tłumaczył, oceniając, że „przeżywamy tragiczną farsę, w której europejskie instytucje krytykują Polskę i Węgry w imię wartości europejskich”.

Czytaj więcej

Paulina Guzik: Czy wizerunek Kościoła to jakaś wartość?

- Te tzw. wartości generują prawo do mordowania nienarodzonych dzieci lub zmiany płci. Jeśli takie prawa są uznawane za wartości europejskie, a kraje opowiadające się za godnością człowieka od momentu poczęcia do naturalnej śmierci są za to zwalczane, to jest to postawienie na głowie systemu wartości - stwierdził kardynał.

Według byłego prefekta Kongregacji Nauki Wiary w Polsce istnieją „ruchy finansowane przez zagranicznych sponsorów, którzy uważają, że muszą sprowadzić Polskę na odpowiednią drogę prowadzącą do wyznawanych przez nich ideologii”. - Jest to wielki skandal, jakiego dopuścili się zachodni politycy. (…). To Polska w ciągu ostatnich 200 lat wycierpiała najwięcej i poświęciła ogromną liczbę ludzkich istnień za wolność, praworządność oraz demokrację. Dlatego jako wielką niesprawiedliwość postrzegam fakt, że ludzie na Zachodzie, którzy nie mają pojęcia o tym, co tak naprawdę dzieje się w Polsce i zgarniają ogromne pieniądze z unijnych instytucji, pouczają waszych obywateli. Apeluję do wszystkich Polaków, abyście nie pozwalali na taką zarozumiałość i bezczelność. Polska nie jest nieletnim dzieckiem, które powinno być upominane przez niekompetentnych polityków z Zachodu - wzywał niemiecki kardynał.

- Polska zachowała swoją kulturę, język, tożsamość etniczną i wiarę katolicką, która jest spoiwem i sercem tego narodu. Dlatego wielką niesprawiedliwością jest to, że ignoranci na Zachodzie projektują własne kategorie nacjonalizmu – dodał kard. Müller.